Ludzie

i

Autor: pexels.com

Ciekawostki

To miasto w województwie lubuskim ma największą gęstość zaludnienia! Nie wiedzą o tym nawet jego mieszkańcy!

Gęstość zaludnienia to kluczowy wskaźnik demograficzny, który określa, jak duża liczba ludzi zamieszkuje dane terytorium w odniesieniu do jego powierzchni. Jest to istotny czynnik wpływający na wiele aspektów społeczeństwa, gospodarki i środowiska. W woj. lubuskim są 43 miasta. Gdzie jest największa gęstość zaludnienia w Lubuskiem?

Gęstość zaludnienia - jak się ją oblicza?

Gęstość zaludnienia jest obliczana jako stosunek liczby ludności do powierzchni danego obszaru, zazwyczaj wyrażany w osobach na kilometr kwadratowy, os./km2. Wysoka gęstość zaludnienia może prowadzić do różnych wyzwań, podczas gdy niska gęstość może mieć swoje własne konsekwencje.

Województwo lubuskie warto odwiedzić w wakacje

Na całym świecie gęstość zaludnienia może znacząco się różnić. Istnieją obszary o bardzo wysokiej gęstości zaludnienia, takie jak miasta, gdzie populacja jest skoncentrowana na niewielkiej przestrzeni. Największym miastem na świecie jest Tokio, według danych World Population Review za 2022 r. wynika, że liczba ludności wynosi tam 37,3 mln osób. W Europie takim miastem jest Stambuł z liczbą 15,6 mln osób. W Unii Europejskiej jest to Paryż z liczbą 11,1 mln osób. W Polsce jest to Warszawa z liczbą 1,8 mln osób. Natomiast w woj. lubuskim jest to Zielona Góra, gdzie mieszka 139,3 tys. osób.

Gęstość zaludnienia w Lubuskiem

Na terenie lubuskiego są 43 miasta, a w sumie mieszka tam ok. 629 tys. osób. Gdzie jednak jest największa gęstość zaludnienia? Sprawdź czy tam mieszkasz. Z najnowszych danych Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze największa gęstość zaludnienia jest w Sulechowie i wynosi 2295 osób na 1 km kwadratowy.

Sprawdź w naszej galerii, które miasta w Lubuskiem są największe pod względem powierzchni

Lubuskie. Przyporządkuj zabytek do miasta. Sprawdź się w prostym quzie. Prawdziwy Lubuszanin zdobędzie 10 punktów

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się Willa Emila Kollatschny’ego widoczna na zdjęciu?
Willa Emila Kollatschny’ego w Drezdenku