mieszkania

i

Autor: pixabay.com

Sprawdziliśmy, czy w Lubuskiem powstają nowe mieszkania

2023-08-30 11:23

W województwie lubuskim w 2022 roku oddano do użytkowania o 771 więcej mieszkań niż w 2021 roku.

W 2022 roku w województwie lubuskim wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytkowania. Najwięcej nowych mieszkań (ponad połowa) powstało w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem.

Mniejsza niż w poprzednim roku była liczba mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Zmniejszyła się również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

- W 2022 r. w województwie lubuskim oddano do użytkowania 5850 nowych mieszkań. Było to o 15,2% mieszkań więcej niż w poprzednim roku (kiedy zanotowano spadek o 1,6%). W kraju oddano do użytkowania 238,5 tys. mieszkań, tj. o 1,6% więcej niż w 2021 r. (przed rokiem wzrost wyniósł 6,3%). Nowe mieszkania w województwie stanowiły 2,5% mieszkań oddanychdo użytkowania w kraju (wobec 2,2% w poprzednim roku). Najwięcej mieszkań powstało w województwach mazowieckim, wielkopolskim i małopolskim - mówi rzeczniczka Lubuskiego Urzędu Statystycznego, Iwona Goździcka.

Od lat w województwie lubuskim najwięcej mieszkań powstaje w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem i budownictwie indywidualnym.

W 2022 r. ponad połowę (56,8%) nowych mieszkań w województwie lubuskim oddano do użytkowania w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem. W relacji do poprzedniego roku ich liczba zwiększyła się o 21,3%. Kolejne 41,6% ogółu nowych mieszkań oddano w budownictwie indywidualnym, a ich liczba wzrosła w skali roku o 7,3%. Udział nowych mieszkań w pozostałych formach budownictwa był zdecydowanie mniejszy, wyniósł łącznie 1,7%.

Ponad połowa mieszkań powstała w budynkach jednorodzinnych.

W 2022 r. niemal wszystkie mieszkania oddane do użytkowania zlokalizowane były w budynkach mieszkalnych, w tym 3095 mieszkań znajdowało się w budynkach jednorodzinnych (tj. o 10,1% więcej niż w poprzednim roku), a 2754 – w budynkach wielorodzinnych (tj. o 21,6% więcej). Oddano do użytkowania 1 mieszkanie w budynku niemieszkalnym, tj. takim, w którym więcej niż połowa powierzchni jest zajęta na cele niemieszkalne (np. zajęta jest przez szkołę, biuro, sklep, magazyn, przychodnię lekarską) i w którym znajduje się również co najmniej jedno mieszkanie. Ponad połowa mieszkań powstała w budynkach jednorodzinnych Zdecydowana większość mieszkań (98,9%) powstała w nowych budynkach. W wyniku adaptacji pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkalne powstało 56 mieszkań, a kolejne 11 – w wyniku rozbudowy istniejących budynków.

Większość mieszkań oddanych do użytkowania powstała w miastach.

Ok. 70% nowych mieszkań oddano do użytkowania w miastach. Ich liczba wzrosła, w porównaniu z poprzednim rokiem o 15,4%. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania na terenach wiejskich zwiększyła się o 14,7%. Struktura nowych mieszkań według lokalizacji (miasto, wieś) nie zmieniła się w relacji do poprzedniego roku.

Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania oddanego do użytkowania wyniosła 88,0 m2, tj. o 0,6 m2 mniej niż przed rokiem. W budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem ich wielkość wyniosła 60,3 m2, tj. o 2,8 m2 więcej niż w roku poprzednim, a w mieszkaniach budownictwa indywidualnego – 127,6 m2. W mieszkaniach spółdzielczych przeciętna powierzchnia użytkowa wyniosła 53,5 m2 , w komunalnych 45,0 m2 , w społecznych czynszowych – 34,4 m2.

Przeciętne mieszkanie oddane do użytkowania na terenach wiejskich miało przeciętną powierzchnię użytkową 115,0 m2, tj. o 39,3 m2 większą od mieszkania w miastach. Czynnikiem wpływającym na wielkość tego wskaźnika ma fakt powstawania w miastach większej ilości mieszkań poza budownictwem indywidualnym, o mniejszej powierzchni użytkowej.