Momenty w ręce

i

Autor: Canva saleng889

Ciekawostki

Nowa moneta okolicznościowa Narodowego Banku Polskiego. Znalazło się na niej miejsce z lubuskiego!

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu kolejną już, okolicznościową monetę o nominale 5 zł z serii "Odkryj Polskę". Tym razem wyróżnione zostało województwo lubuskie. To właśnie Gościkowo-Paradyż – pocysterski zespół klasztorny znalazł się na monecie.

Nowa moneta okolicznościowa NBP. Lubuskie zostało docenione

9 listopada odbyła się oficjalna prezentacja nowej monety okolicznościowej wydanej przez Narodowy Bank Polski. Do obiegu została wprowadzona moneta z serii "Odkryj Polskę" o nominale 5 zł. Tym razem na momencie znalazło się miejsce z woj. lubuskiego. Od teraz Lubuszanie jak i inni zbieracze numizmatów będą mogli do swojej kolekcji dołożyć monetę z Gościkowem-Paradyż – pocysterskim zespołem klasztornym.

Okolicznościowa moneta pięciozłotowa została wybita w standardzie obiegowym, z ozdobnym rewersem, na którym znajduje się wizerunek kościoła opactwa cysterskiego w Gościkowie-Paradyżu. Moneta została wyemitowana w nakładzie do 1 000 000 sztuk i można ją zamieniać po cenie nominalnej we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP - czytamy w komunikacie Narodowego Banku Polskiego.

Zabytkowa moneta znaleziona w kasie

Klasztor w Paradyżu - krótka historia

29 stycznia 1230 r.rozpoczęła się historia klasztoru w Paradyżu. Wtedy to Mikołaj Bronisz, wojewoda wielkopolski, podarował zakonowi cystersów z brandenburskiego opactwa w Lehninie dziewięć wsi oraz osadę Gościkowo nad Paklicą. Sześć lat później na te tereny zaczęli przyjeżdżać zakonnicy. Nadano wtedy nazwę ich siedziby Paradisus Matris Dei, czyli Raj Matki Bożej. Zostały wzniesione drewniane zabudowania wraz z kaplicą, a ok. 1250 r. rozpoczęła się budowa murowanego kościoła, którą ukończono w 1288 r. Wzniesiony w stylu gotyckim kościół został konsekrowany w 1397 r.

"W kolejnych latach opactwo stało się ważnym ośrodkiem życia intelektualnego. Było z nim związanych wielu uczonych, z których największą sławę zyskał Jakub z Paradyża, późniejszy profesor Akademii Krakowskiej. Umiejscowienie opactwa na zachodnich rubieżach kraju sprawiło, że klasztor miał również duże znaczenie polityczne. Przyczyniał się także do umacniania polskości tych ziem. O pozycji klasztoru świadczył też jego rozwój gospodarczy; na początku XVI w. paradyskie dobra liczyły ponad 29 tys. ha ziemi, 4 tys. ha lasów i 21 wsi"- czytamy dalej w komunikacie NBP.

W latach 1836–1926 w budynkach funkcjonowało Królewskie Katolickie Seminarium Nauczycielskie. Po II wojnie światowej obiekt został przekazany Kościołowi katolickiemu.

Od 1 października 2020 formacja kleryków Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego odbywa się w alumnacie w Gorzowie Wielkopolskim, mieszczącym się w dawnym pałacu biskupim przy ul. 30 stycznia 1. I stanowi sekcję zamiejscową Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Oto najbiedniejsze miasta w Lubuskiem. najnowszy ranking ubogich miast na Ziemi Lubuskiej