Ciekawostki

Niesamowite znalezisko podczas remontu we Wschowie. Zobacz co znaleziono w wieży kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika [galeria]

Podczas remontów zdarza się, że znajduje się czasem wręcz skarby. Nie inaczej było we Wschowie, gdzie w wieży kościelnej pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. To tam odnaleziono metalową szkatułkę z wytłoczonymi na wieku. Zobacz zdjęcia znaleziska.

Remont kościoła we Wschowie

Od 2021 r. trwają badania i prace remontowo-konserwatorskie przy wieży kościoła. Ceglane elewacje poddano pracom konserwatorskim, na ukończeniu są prace przy jej zwieńczeniu - pracom konserwatorskim poddano chorągiewkę i kulę - czytamy w komunikacie Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Podczas dalszych działań remontowych znaleziono skrzynię. 

Kapsuła czasu odnaleziona w Lubuskiem

Kula, która znajdowała się na wieży kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie została zdjęcia w obecności ks. proboszcza, konserwatora nadzorującego prace, inspektora nadzoru, wykonawcy prac oraz przedstawiciela urzędu konserwatorskiego. Nikt się nie spodziewał, że zostanie odnaleziona kapsuła czasu. Wewnątrz kopuły znaleziono metalową szkatułę z wytłoczonymi na wieku i spodzie datami: 1726, 1786, 1884. Do niej została dołączona także mniejsza szkatułka.

W większej szkatule znaleziono dokumenty pochodzące z XVIII i XIX wieku, a najstarszy z nich pochodził z 1726 r. Natomiast w mniejszej z nich znaleziono drukowany papier monety pochodzące z XVIII i XIX wieku. Jak poinformował dalej Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków znaleziska zostały zabezpieczone, zostaną poddane niezbędnym zabiegom konserwatorskim, a treść dokumentów zostanie przetłumaczona.

Zobacz jak wygląda znalezisko w kościele we Wschowie

Lubuskie. Przyporządkuj zabytek do miasta. Sprawdź się w prostym quzie. Prawdziwy Lubuszanin zdobędzie 10 punktów

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się Willa Emila Kollatschny’ego widoczna na zdjęciu?
Willa Emila Kollatschny’ego w Drezdenku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE