pieniądze, polskie banknoty i bilon

i

Autor: Getty images Fatalne wieści dla osób pobierających 500 plus. To wariant spokojnego "wygaszania" - mówią eksperci

Emerytura

Najniższe i najwyższe świadczenia emerytalne w Zielonej Górze. Ile pieniędzy dostają emeryci? W tle możliwy wzrost emerytur?

Wysokie koszty życia dotykają wszystkich. W ciężkiej sytuacji są także zielonogórscy emeryci, których emerytury nie są wysokie. Dzięki waloryzacji te kwoty mogą się zwiększać. Wiemy, ile wynosi najniższa emerytura w naszym mieście. Na horyzoncie są także kolejne wzrosty emerytur.

Emerytura 2023. Ile wynosi emerytura w Polsce?

Od 1 marca 2023, seniorzy otrzymują emerytury podwyższone o tegoroczny wskaźnik waloryzacji. W 2023 r. wyniósł on 14,8 proc. i był najwyższy od lat. Początkowo miało to być 13,8 proc. To jednak nie koniec, także od tego roku seniorzy przebywający na emeryturach z najniższymi świadczeniami od kwoty ok. 1339 zł brutto do kwoty ok. 1700 zł brutto otrzymują gwarantowane 250 zł brutto. Na horyzoncie pojawiają się także kolejne podwyżki emerytur. Przeczytacie o nich poniżej w naszym materiale.

Średnia emerytura wypłacana obecnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych to ok. 2985 zł brutto miesięcznie. Jednak między emerytami jest widoczna przepaść. Ile pieniędzy dostają emeryci w Zielonej Górze? Ile wynosi najwyższa emerytura w Zielonej Górze? Rekordziści dostają kilkanaście tysięcy złotych.

Najwyższa emerytura w Zielonej Górze

Według danych zebranych przez "Fakt" największa wypłacana emerytura przez ZUS w Zielonej Górze wynosi 14 tys. 936 zł 37 gr brutto. Nie zostały podane dalsze informacje o stażu oraz o wykonywanym zawodzie. Dla porównania w Polsce najwyższą emeryturę pobiera mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 86 lat, po przepracowaniu 62 lat. Jego emerytura wynosi 43 tys. 412 zł brutto.

Najniższa emerytura w Zielonej Górze

Według danych zebranych przez "Fakt" najniższa emerytura w Polsce wynosi 2 gr. Dostaje ją mężczyzna, który w wieku 65 lat przeszedł na emeryturę i odprowadził składki za jeden miesiąc prowadzenia działalności gospodarczej. W Zielonej Górze także jest emeryt, który otrzymuje zaledwie 77 gr emerytury. Nie zostały w tym przypadku podane informacje o stażu pracy i wykonywanym zawodzie.

Emerytury 2024. Kolejne podwyżki emerytur na horyzoncie

Jeszcze emocje nie opadły po wzroście emerytur z marca, a już na horyzoncie pojawiają się kolejne podwyżki. Według prognoz, które zapowiadane są na 2024 rok. emeryci mogą zyskać nawet o 173 zł brutto więcej. Według szacunków Instytutu Emerytalnego minimalna emerytura wyniosłaby w 2024 r. 1779,05 zł brutto. Jeśli te założenia się sprawdzą 2024 r. może być drugim rekordowym rokiem, pod względem wysokiej waloryzacji emerytur a także rent.

Express Biedrzyckiej: Ekonomista wskazał, kiedy emeryci dostrzegą, o co naprawdę chodzi z 14. emeryturą
Sonda
Czy czternasta emerytura powinna być świadczeniem stałym?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE