ropa, benzyna

i

Autor: Pixaby Orban blokuje embargo na rosyjską ropę

wojna

Konflikt na Bliskim Wschodzie wpłynie na dostawy ropy do Europy?

2024-01-20 19:36

Arabska telewizja Al-Dżazira zrobiła analizę dostaw ropy z Bliskiego Wschodu do Europy. Jak się okazuje, od regularnych ataków Huti na szlaki handlowe, zmniejszyła się liczba kursów tankowców na Stary Kontynent. Jak argumentują to jemeńscy Huti?

Coraz mniej ropy przypływa do Europy

W odpowiedzi na wojnę Izraela w Gazie sprzymierzeni z Iranem rebelianci Huti, którzy kontrolują północny Jemen i jego zachodnie wybrzeże, przypuścili falę ataków na statki na Morzu Czerwonym, przypomina portal.

Celując w statki powiązane i rzekomo powiązane z Izraelem, Huti próbują zmusić Tel Awiw do zaprzestania wojny i zezwolenia na pomoc humanitarną w Strefie Gazy.

Niektóre z największych przedsiębiorstw żeglugowych na świecie zawiesiły tranzyt w regionie, kierując statki na trasę wokół Przylądka Dobrej Nadziei w Afryce Południowej. Dłuższa trasa spowodowała podniesienie stawek frachtowych ze względu na wyższe koszty paliwa, wynagrodzenia załóg i ubezpieczenia.

W tej sytuacji najbardziej cierpią rafinerie europejskie, pisze portal, i dodaje, że dostawy ropy do Europy z Bliskiego Wschodu zmniejszyły się prawie o połowę w wyniku ciągłych ataków rebeliantów Huti.

Tymczasem w sobotę siły USA przeprowadziły nalot na wyrzutnię rakiet Huti, która była przygotowana do przeprowadzenia ataku w Zatoce Adeńskiej – poinformowało wojsko USA. Był to kolejny atak sił koalicji utworzonej przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię dla ochrony szlaków handlowych na Morzu Czerwonym.

- Siły amerykańskie ustaliły, że przygotowywany atak rakietowy stanowił zagrożenie dla statków handlowych i okrętów marynarki wojennej USA w regionie, dlatego uderzyły i zniszczyły rakiety – oznajmiło Centralne Dowództwo USA w oświadczeniu opublikowanym na platformie X

Jak ogrzewać dom energią elektryczną? 7 sposobów. Z węgla na prąd