Księżyc

i

Autor: pixabay.com Coś się porusza pod powierzchnią Księżyca! Nagrano dziwne sygnały

Natura

Już niedługo wyjątkowa koniunkcja Księżyca z Jowiszem. Kiedy?

2024-01-18 9:26

Fani zjawisk astrologicznych będą mogli niedługo oglądać wyjątkową koniunkcję. W czwartek, 18 stycznia wieczorem można będzie na niebie zachwycać się widokiem ładnego układu Księżyca i największej planety Układu Słonecznego – Jowisza. Te dwa ciała niebieskie zbliżą się do siebie.

Koniunkcja Księżyca z Jowiszem styczeń 2024

18 stycznia, w czwartek o godz. 21:10 nastąpi koniunkcja Księżyca z Jowiszem, czyli zbliżenie tych ciał. Będzie je dzielić 2,1 stopnia na niebie. Naturalny satelita Ziemi będzie miał oświetlone nieco ponad połowę swojej tarczy, powoli dążąc do pełni.

Jowisz powinien zacząć być dostrzegalny około godz. 16:30, a Księżyc będzie widoczny wcześniej. Oba ciała będą znajdować się wysoko nad południowo-wschodnim horyzontem. Zajdą za horyzont około godziny pierwszej w nocy.

Pełnia Truskawkowego Księżyca

Następnego dnia, w piątek 19 stycznia, nastąpi kolejna koniunkcja, tym razem Księżyca z planetą Uran, jednak w tym przypadku potrzebny jest teleskop, aby zobaczyć Urana. Natomiast Jowisza widać bez problemu gołym okiem jako bardzo jasny punkt świetlny. Z kolei gdy na Jowisza spojrzy się przez teleskop, można zobaczyć cztery z jego księżyców (tzw. księżyce galileuszowe), a także pasy chmur w atmosferze planety.

Osoby, które chcą na własne oczy przekonać się, jak szybko Księżyc przemieszcza się po niebie na tle gwiazd, mogą popatrzeć wieczorem 17 stycznia, w środę, następnie w dniu koniunkcji 18 stycznia i w kolejnych dzień 19 stycznia. We wszystkie trzy dni ułożenie obiektów będzie widowiskowe, ale o ile w czwartek Księżyc i Jowisz będą tuż obok siebie, to w środę i piątek Księżyc będzie oddalony całkiem sporo od planety.

Kiedy najlepiej oglądać koniunkcje Księżyca?

Koniunkcje Księżyca z jasnymi planetami, albo koniunkcje pomiędzy planetami to bardzo widowiskowe zjawiska astronomiczne. Nie ma potrzeby podziwiania ich dokładnie w momencie koniunkcji, można to zrobić na przykład godzinę przed lub po tym momencie. Zwykle nawet dzień przed i dzień po momencie koniunkcji widok na niebie również jest ciekawy.

Zobacz też: Wyjątkowe zjawisko na niebie. Saturn i Jowisz widoczne gołym okiem! 

QUIZ. Planety układu słonecznego. Prościzna? Większość pada przy ósmym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Którą planetą w kolejności od słońca jest Mars?