Pożar na poligonie wojskowym w Świętoszowie. Ogień objął 20 ha łąk

i

Autor: pexels.com - zdjęcie ilustracyjne

Bezpieczeństwo

Jak niebezpieczne są pożary składowisk odpadów? O tym musisz pamiętać. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Wysokie temperatury i nieodpowiednie zabezpieczenie składowisk odpadów to przepis na wybuch pożaru. A tych w ostatnich latach nie brakuje. Wybuch pożaru składowiska odpadów wiąże się z dużym ryzykiem nie tylko dla środowiska, ale także dla naszego zdrowia. Na co należy szczególnie uważać, gdy pali się składowisko odpadów? O tym musisz pamiętać.

Pożary składowisk w Polsce. Lista jest długa

O tych pożarach mówi się w całej Polsce. Do grona województw mazowieckiego czy kuwasko-pomorskiego niedawno doszło także lubuskie. Pod koniec lipca 2023 r. w Przylepie, przy Zielonej Górze wybuch potężny pożar hali z odpadami chemicznymi. Kolejnym przykładem jest Zgierz, w województwie łódzkim, gdzie w 2019 r. przez tydzień w akcji gaśniczej brało udział tysiąc strażaków.

Dym z pożaru odpadów. Co się w nim znajduje?

Wybuch pożaru zawsze wiąże się z wieloma zagrożeniami, którym towarzyszą ogromne emocje. Warto jednak pamiętać, że dym z pożaru odpadów to przede wszystkim w głównej mierze niebezpieczne związki dla naszego organizmu. Co znajduje się w dymie z pożaru odpadów? Z zanieczyszczeń gazowych jest to tlenek węgla, dwutlenek siarki, benzen, etylobenzen czy ksyleny. W zależności od tego co się pali w tego wyniku pojawiają się w powietrzu toksyny.

Wybuch pożaru odpadów - o czym należy pamiętać?

W przypadku zauważenia pożaru należy niezwłocznie zaalarmować osoby przebywające w strefie zagrożenia oraz wezwać straż pożarną pod nr tel. 998 lub 112. Po wybraniu numeru alarmowego straży pożarnej i zgłoszeniu się dyżurnego, należy wyraźnie podać następujące dane:

  • swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego przekazywana jest informacja o zdarzeniu,
  • adres i nazwę obiektu, w którym powstał pożar,
  • co się pali, na którym piętrze,
  • czy występuje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.

Po podaniu informacji nie należy odkładać słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia. Przyjmujący zgłoszenie może zażądać:

  • potwierdzenia zgłoszenia poprzez oddzwonienie,
  • dodatkowych informacji, które w miarę możliwości należy podać.

Pamiętajmy, że największe zagrożenie dla osób przebywających w pobliżu pożaru niesie ze sobą zadymienie poziomych i pionowych dróg ewakuacyjnych. Jeśli znajdujemy się w znacznej odległości od wybuchu pożaru, pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi, tak aby dym się nie przedostał. Czekajmy także na kolejne informacje od służb.

Tragiczna sytuacja pożarowa w Grecji. Na pomoc ruszyli strażacy z Krakowa

Pożar odpadów. Czy jest dużym zagrożeniem dla zdrowia?

Jeśli znajdujemy się blisko wybuchu pożaru należy pamiętać przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie. Czy pożar odpadów jest dużym zagrożeniem dla zdrowia? Tak, jest dużym zagrożeniem jeśli znajdujemy się w centrum pożaru. Jeśli jednak, widzimy dym ze znacznej odległości powinniśmy także być wyczuleni na wiążące się z tym konsekwencje.

Podczas palenia się niebezpiecznych przedmiotów czy substancji wytwarzają się kolejne toksyny. W przypadku bycia uczestnikiem pożaru odpadów, należy zachować ostrożność i podążać za komunikatami odpowiednich służb. Szczególnie ważne jest także pamiętać o zamknięciu okien i drzwi w swoich domach lub mieszkaniach. Przy kontakcie z dymem spowodowanym pożarem odpadów mogą wystąpić m.in. podrażnienia dróg oddechowych, skóry czy oczu. W razie konieczności należy skontaktować się z lekarzem.

Zobaczcie jak paliła się Castorama w Zielonej Górze w 2023 r. Te zdjęcia mogą szokować!

Sonda
Wiesz co robić w przypadku pożaru?