Posąg Anioła Stróża

i

Autor: pixabay.com

Wiara

Dzień Anioła Stróża. Obchodzimy 2 października, jak się go świętuje? Podpowiadamy

Już na początku października osoby wierzące mogą skupić się na duchowym aspekcie. To właśnie podczas Dnia Anioła dziękuje się tym istotom za opiekę. Od kiedy jest to święto? Jak można obchodzić Dzień Anioła? Podpowiadamy.

Modlitwa do Anioła Stróża. Jak brzmi?

Każde dziecko wychowane w wierze katolickiej, zna modlitwę do Anioła Stróża. Jednak w wielu rodzinach te modlitwę odmawia się w różnych porach dnia. U jednych jest to tuż po przebudzeniu. Inni zaś preferują odmawiać tę modlitwę tuż przed snem. Jak brzmi dokładnie modlitwa do Anioła Stróża? Oto treść tej modlitwy: Aniele Boży, Stróżu mój,

Ty zawsze przy mnie stój.

Rano, w wieczór, w dzień i w nocy

Bądź mi zawsze ku pomocy.

Strzeż duszy i ciała mego

I doprowadź mnie do żywota wiecznego.

Amen.

Dzień Anioła - data, obchody, geneza

W 1608 r. papież Paweł V pozwolił obchodzić Dzień Aniołów Stróżów, Dzień Anioła w pierwszy dzień zwykły po św. Michale, którego święto przypada na 29 września (od 493 r.). Święto Świętych Aniołów Stróżów dla całego Kościoła katolickiego wprowadził na stałe do kalendarza liturgicznego papież Klemens X w 1670 roku. Przypada ono na 2 października. W 2023 r. jest to poniedziałek.

Obchody Dnia Anioła są zróżnicowane i zależą od regionu oraz kultury. W niektórych miejscach organizowane są uroczyste nabożeństwa w kościołach, podczas których wierni modlą się i dziękują aniołom za ich obecność i pomoc. Inne tradycje obejmują palenie kadzidła, zapalanie świec, czytanie wierszy lub modlitw poświęconych aniołom oraz uczestnictwo w medytacjach.

Nowy kościół w Warszawie. Mieszkańcy boją się głośnych dzwonów

Jak można obchodzić Dzień Anioła?

W wielu rodzinach Dzień Anioła, jest także okazją do bardziej osobistych obchodów. Może to polegać na rozmowach z dziećmi na temat aniołów jako stróżów, czytaniu książek lub opowieści związanych z aniołami oraz tworzeniu ręcznie ozdób lub kartek z aniołami. Wspólna modlitwa to także popularny sposób na celebrację tego dnia. Dzieci, które uczęszczają na lekcje religii tego dnia wraz z katechetami poznają bliżej anioły z Pisma Świętego.

Dla niektórych Dzień Anioła jest także okazją do działalności charytatywnej. Ludzie często angażują się w wolontariat, pomagają innym i podejmują dobre uczynki jako wyraz wdzięczności wobec aniołów, którzy, jak wierzy się, pomagają nam w naszym codziennym życiu. Niektórzy w tym dniu odwiedzają także groby bliskich zmarłych, gdzie zapalają znicze.

Obecnie Dzień Anioła stał się okazją do modlitwy, refleksji i dzielenia się pozytywnymi myślami o aniołach. Ludzie różnych wyznań i przekonań wykorzystują ten dzień jako moment, aby skoncentrować się na duchowości i duchowym wsparciu.