Mapa Polski

i

Autor: Pixabay

Zmiany w Lubuskiem

Dwie gminy mają być większe. Czy ucierpi na tym Zielona Góra?

2023-03-10 15:26

W Lubuskiem szykują się poważne zmiany. Dwie gminy w powiecie jednocześnie się mają się powiększyć. I wcale nie chodzi tu o powiat zielonogórski. Co oznacza to dla Lubuszan? Jakie gminy będą większe?

Lubuski powiat rośnie w siłę. Dwie jego gminy mają się powiększyć

Jak poinformowała Gazeta Lubuska w swoim artykule dokładniej chodzi o powiększenie w powiecie nowosolskim dwóch gmin. Są to gmina Otyń oraz Nowe Miasteczko. Na przełomie roku został złożony wniosek ws. opinii w sprawie granic gminy Otyń kosztem Zielonej Góry. Odbyły się także konsultacje wśród mieszkańców gminy Otyń w tej sprawie. Pozostało jedynie teraz czekać na dalsze decyzje. Dlaczego mają zostać zmienione granice?

Pretekstem do zmian granic były toczone już od wielu lat rozmowy dotyczące remontu drogi z Niedoradza do Zatonia, której początkowy odcinek zarządzany jest przez Powiat Nowosolski, a dalszy przez Powiat Zielonogórski .W interesie Zielonej Góry nigdy nie było wydawać pieniędzy na taki remont, natomiast podczas trwającej współpracy, jaka zawiązała się w kontekście wspólnego budowania ścieżki rowerowej ustaliliśmy, że jako gmina przejmiemy odcinek drogi na wysokości naszej wsi, czyli Ługów, a przy okazji również uporządkujemy kwestię gruntów przylegających do niej. Docelowo również ten odcinek drogi weźmie w zarząd powiat - wyjaśniła powody burmistrz Barbara Wróblewska na łamach GL.

W sumie mają zostać zmienione tereny o łącznej powierzchni ok. 290 hektarów.

Drugą zmianą jest ta w gminie Nowe Miasteczko. W tym przypadku straci na tym gmina Szprotawa. Jak informuje GL są gotowe nowe mapy i reszta potrzebnych dokumentów. Odbyły się też konsultacje społeczne. Z wnioskiem o zmianę granic wystąpili mieszkańcy. Sprawa dotyczy trzech zabudowań przy wsi Szyba. Jednak na wniosek o zmiany należy jeszcze poczekać.Wniosek ma zostać złożony prawdopodobnie do końca marca 2023.

Decyzję o powiększenie obszaru gminy w Lubuskiem podejmuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, przekłada dalej Radzie Ministrów. A zmiany po decyzji wchodzą w życie 1 stycznia.

Te znaki drogowe spotykasz najrzadziej. Znasz je wszystkie? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Poniższy znak ostrzega o:
Te znaki drogowe spotykasz najrzadziej. Znasz je wszystkie? [QUIZ]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE