Msza święta w kościele

i

Autor: pixabay.com

Wszystkich Świętych

Czy 1 listopada trzeba iść do kościoła? Czy 2 listopada trzeba iść do kościoła? Podpowiadamy

Wierni Kościoła katolickiego oddają cześć wszystkim świętym, nie tylko oficjalnie wyniesionym do chwały ołtarzy, ale także tym niezliczonym mężczyznom i kobietom, których świętość, ukryta przed światem, znana jest jedynie Bogu. Nasuwa się więc pytanie, czy 1 listopada trzeba iść do kościoła? Czy 2 listopada trzeba iść do kościoła? Odpowiadamy.

Tradycja chodzenia na cmentarze jest znana Polakom od bardzo dawna. Odwiedzanie bliskich zmarłych, zapalanie zniczy, a także modlitwa to typowe zachowanie przy grobie. Nie każdy bowiem wie, czy we Wszystkich Świętych trzeba iść do kościoła. A czy 2 listopada, w Zaduszki też jest nakaz uczestnictwa w eucharystii? Jakie jest stanowisko Kościoła?

Wszystkich Świętych dzień wolny od pracy

Od 1951 r. Wszystkich Świętych, 1 listopada to dzień ustawowo wolny od pracy. Odwiedzanie grobów jest praktykowane zarówno przez osoby wierzące jak i niewierzące. Czy katolicy powinni uczestniczyć 1 listopada we mszy świętej?

Msza święta w parafii w Koninie w intencji ofiar wypadku w Chorwacji

1 listopada msza święta. Czy trzeba iść wtedy do kościoła?

W kalendarzu liturgicznym znajdują się święta nakazane przez kościół katolicki. Co to oznacza, że święto jest nakazane? Dla wiernych katolików jest to informacja, że w czasie obchodów, zobowiązani są oni do uczestniczenia we mszy świętej oraz do powstrzymania się od prac niekoniecznych. Świąt nakazanych w Kościele Katolickim jest w sumie 7. Czy 1 listopada, Wszystkich Świętych trzeba iść do kościoła? Tak, ponieważ to święto znajduje się wśród świąt nakazanych.

Święta nakazane w Kościele Katolickim:

  • Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - Nowy Rok, 1 stycznia
  • Objawienie Pańskie, 6 stycznia
  • Wniebowstąpienie Pańskie - w VII Niedzielę Wielkanocy
  • Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - Matki Boskiej Zielnej, 15 sierpnia
  • Wszystkich Świętych, 1 listopada 
  • Boże Narodzenie, 25 grudnia

2 listopada, Zaduszki. Czy trzeba iść do kościoła?

Następny dzień po Wszystkich Świętych, czyli 2 listopada to w Kościele rzymskokatolickim Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli Zaduszki. Czy 2 listopada trzeba iść do kościoła? 2 listopada nie jest dniem wolnym od pracy oraz szkoły. Zaduszki nie są świętem nakazanym, oznacza to, że nie trzeba w tym dniu uczestniczyć we mszy świętej. Duchowni jednak zachęcają w tym dniu do modlitwy i Eucharystii.

QUIZ. Czy jesteś prawdziwym katolikiem? Test wiedzy dla katolików

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Czy Adwent to czas poprzedzający Wielkanoc, a Wielki Post – Boże Narodzenie?