Konflikt w Górskim Karabachu

i

Autor: PAP/EPA/NAREK ALEKSANYAN

Świat

Coraz cięższa sytuacja w Górskim Karabachu. Siły bezpieczeństwa zatrzymały byłego przywódcę

Siły bezpieczeństwa Azerbejdżanu zatrzymały Rubena Wardaniana, byłego szefa rządu separatystycznego Górskiego Karabachu - podała w środę agencja Reutera, powołując się na wypowiedzi żony Wardaniana dla mediów rosyjskich.

Były przywódca Górnego Karabachu zatrzymany

Azerbejdżański portal Haqqin podaje, że Wardanian został zatrzymany w korytarzu laczyńskim - jedynej drodze łączącej Górski Karabach z Armenią - przy próbie wyjazdu z enklawy.

Wardanian kierował rządem Górskiego Karabachu od listopada 2022 roku do lutego 2023 roku. Jest biznesmenem, wiele lat prowadził interesy w Rosji i uważany był za jednego z najbogatszych przedsiębiorców w tym kraju. Jesienią 2022 roku, około pół roku po agresji rosyjskiej na Ukrainę, zrzekł się obywatelstwa Rosji i ogłosił, że przeprowadza się do Górskiego Karabachu. W wywiadzie dla portalu Meduza Wardanian tłumaczył, że chciał stanąć po stronie Karabachu i uznał, że musi zrzec się obywatelstwa innego kraju, czyli Rosji.

Wardanian urodził się w Erywaniu; w Rosji mieszkał od 17 roku życia, ukończył tam uczelnię i rozpoczął karierę w finansach. Był prezesem moskiewskiego banku inwestycyjnego Trojka Dialog i założycielem szkoły biznesu Skołkowo, niegdyś lansowanej przez władze Rosji jako odpowiednik kalifornijskiej Doliny Krzemowej. Magazyn "Forbes" szacował jego majątek na miliard dolarów. 

dr Górka-Winter: Jeżeli Ukraina nie wygra, Rosja zdemoluje porządek na świecie | SUPER RING

Ormianie masowo uciekają z Górskiego Karabachu. Ten widok jest naprawdę smutny

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE