Węgiel

i

Autor: Unsplash

Coraz bliżej do zakupu węgla w Zielonej Górze. Te prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu

2 listopada została podpisana ustawa przez prezydenta Andrzeja Dudę o dystrybucji węgla przez samorządy. Oznacza to, że gminy, spółki gminne, związki gmin i prywatne firmy, będą mogły kupować węgiel od wskazanych importerów taniej. W kolejnym kroku to samorząd i ich spółki będą sprzedawać surowiec zielonogórzanom. Jak idą prace nad tym? Sprawdzamy

Kto będzie mógł kupić tani węgiel?

Samorządy i ich spółki będą mogły sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej 2 tysiące złotych za tonę. A podmioty inne niż gmina będą mogły sprzedawać węgiel po cenach nie wyższych niż 2200 złotych za tonę. Węgiel w tak niskiej cenie będą mogły kupić od samorządu osoby fizyczne w gospodarstwach domowych, które są uprawnione do pobrania dodatku węglowego.

Ile tańszego węgla będzie można kupić?

Zakup tańszego węgla od gminy może zostać przyznane tylko raz na dane gospodarstwo domowe. Jeśli pod jednym adresem mieszka kilka gospodarstw domowych, to każde z nich ma prawo wnioskować osobno o tańszy opał. Jedno gospodarstwo domowe może zakupić węgiel po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla do 31 grudnia 2022. Kolejne 1,5 tony może zakupić od 1 stycznia 2023.

Kiedy będą dostępne wnioski na zakup węgla?

Zakład Gospodarki Komunalnej poinformował, że prawdopodobnie realna dystrybucja rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Jednak najpierw potrzebne są wnioski. Obecnie samorządy zajmują się przygotowaniem odpowiednich wniosków dla chętnych na zakup węgla w tym roku. Prace posuwają się ku końcowi, jednak nie została podana żadna konkretna data. Śledź nasze newsy, będziemy aktualizować te informacje.

Sonda
Kupiłaś/eś węgiel na zimę?