kolej, pociąg, tory

i

Autor: pexels Duże problemy na kolei. Wstrzymano ruch pociągów na linii Kraków-Rzeszów

Transport

Co dalej z komunikacją zastępczą z Zielonej Góry Głównej do Żagania? Mamy komentarz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego

Niedawno informowaliśmy o komunikacji zastępczej na trasie Zielona Góra Główna - Żagań. Od kiedy rusza komunikacja zastępcza? Ile potrwają utrudnienia? Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. Poniżej przeczytać możecie tego, czego się dowiedzieliśmy.

Zamiast pociągiem pojedziesz autobusem

Podróżujący z i do Zielonej Góry będą zmuszeni do skorzystania z komunikacji zastępczej. Od 29 stycznia 2024 r. do 8 marca 2024 r. na relacji Zielona Góra Główna - Żagań (77953) oraz Żagań - Zielona Góra Główna (77960) wprowadzona zostanie Autobusowa Komunikacja Zastępcza. ZKA kursuje z pominięciem p.o. Buchałów, p.o. Letnica, p.o. Koźla Kożuchowska.

Niebezpieczna sytuacja na przejeździe kolejowym w Świebodzinie. Auto utknęło między rogatkami

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. Otrzymaliśmy następującą odpowiedź: 

"Uprzejmie informujemy, że na trasie Żagań - Żary - Zielona Góra kursuje w ciągu doby 18 pociągów (9 par) przewoźnika Polregio. Na wniosek Polregio wyraziliśmy zgodę na tymczasowe zastąpienie autobusem jednego kursu z Żagania do Zielonej Góry z powrotem. Czas przejazdu tego autobusu będzie zbliżony do jazdy pociągiem.

Powodem takiego rozwiązania są zgłoszone nam problemy kadrowe w Lubuskim Zakładzie spółki Polregio spowodowane narastającą ilością zwolnień lekarskich wśród maszynistów i kierowników pociągów oraz tymczasowo ograniczoną ilość sprawnych „szynobusów”, które są m.in. na planowych dużych przeglądach.

Po analizie sytuacji stwierdziliśmy, że przedmiotowy pociąg relacji Żagań – Zielona Góra – Żagań był bardzo często odwoływany przez Polregio i zastępowany ad hoc autobusem. Takie odwoływanie pociągu w ostatniej chwili powodowało dezorientację podróżnych, a podstawiany doraźnie autobus, który kluczył po stacjach, nie był w stanie utrzymywać planowego rozkładu jazdy pociągu. Z tego względu wyraziliśmy zgodę, aby tymczasowo uwzględnić w rozkładzie jazdy, że jeden kurs do Zielonej Góry odbywa się planowo autobusem. Autobus ten pojedzie tylko 7 minut dłużej niż pociąg, co ujęto w rozkładzie jazdy.

Jednocześnie pragniemy zdementować pojawiające się w Internecie fałszywe informacje o rzekomej likwidacji jakichkolwiek połączeń kolejowych w naszym regionie. Warto nadmienić, że ilość zamawianych przez nas połączeń sukcesywnie wzrasta dzięki stale zwiększanym nakładom na ich dofinansowanie z budżetu województwa lubuskiego. Niestety operator tych połączeń Polregio SA w ostatnim czasie nie jest w stanie kadrowo i technicznie obsłużyć wszystkich zamówionych przez nas pociągów, stąd pojawiają się takie sytuacje zastępowania ich autobusem" - wskazuje dla Eska Zielona Góra News Paweł Kozłowski, Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego. 

Sonda
Często podróżujesz pociągami?