Wymiana dokumentów ratyfikacyjnych konkordatu między Rzeczypospolitą Polską a Stolicą Apostolską podpisanego w Rzymie 10 lutego 1925r.

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ciekawostki

30 lat temu wszedł w życie konkordat między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską. Co zawiera konkordat?

28 lipca 2023 r. przypada 30. rocznica zawarcia przez Polskę konkordatu ze Stolicą Apostolską. Dla wiernych kościoła katolickiego jest to bardzo ważna data. Przygotowaliśmy pigułkę wiedzy na ten temat. Poniżej dowiecie się co to jest konkordat, kto go podpisał i co on oznacza.

Co to jest konkordat? Konkordat definicja

Według słownika języka polskiego PWN konkordat jest to umowa zawierana między papieżem jako zwierzchnikiem Kościoła katolickiego a danym państwem.

Wypowiedzenie konkordatu

Kto podpisał konkordat? Konkordat pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską został zawarty 10 lutego 1925 r. Ambasador Władysław Skrzyński oraz prof. Stanisław Grabski dokument podpisali w imieniu ówczesnego prezydenta Stanisława Wojciechowskiego oraz kardynał Piotr Gasparri, pełnomocnik Piusa XI. Dokument zawarty przez Polskę i Stolicę Apostolską potwierdził strukturę organizacyjną Kościoła obejmującego trzy obrządki: łaciński, grecko-rusiński (grekokatolicki) oraz ormiański. 12 września 1945 r. zawarty konkordat z 1925 r. został wypowiedziany przez Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej. Dopiero po kilkudziesięciu latach ponownie został podpisany.

Konkordat z Watykanem. Kiedy podpisano konkordat?

Po raz pierwszy konkordat między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską został podpisany w 1925 r. Dwadzieścia lat później został wypowiedziany, zdaniem polskich władz doszło do tego z powodu jednostronnego zerwania go przez Stolicę Apostolską w czasie II wojny światowej. Ponowne podpisanie konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską, miało miejsce w Warszawie 28 lipca 1993 r., w wszedł w życie, 25 kwietnia 1998 roku. W 2023 r. mija 30. lat od podpisania tego dokumentu. Jakie są postanowienia konkordatu pomiędzy Stolicą Apostolska a Rzeczpospolitą?

Konkordat postanowienia

Konkordat stwierdzał, że wybór arcybiskupów i biskupów należy do Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie jednak uprawniał Prezydenta RP do zgłaszania sprzeciwu natury politycznej wobec przedstawianych przez Watykan nominacji. W konkordacie znalazł się także zapis dotyczący kwestii podatków, czytamy "Duchowni, ich majątek oraz majątek osób prawnych kościelnych i zakonnych podlegać będą opodatkowaniu na równi z osobami i majątkiem obywateli Rzeczpospolitej oraz osób prawnych świeckich, z wyjątkiem wszakże budynków, poświęconych służbie bożej, seminariów duchownych, domów przygotowawczych dla zakonników i zakonnic, domów mieszkalnych zakonników i zakonnic, składających śluby ubóstwa, oraz dóbr i praw majątkowych, których dochody są przeznaczone na cele kultu religijnego i nie przyczyniają się do dochodów osobistych beneficjariuszów".

Nauka religii w szkołach. Konkordat w 13. artykule wprowadzał obowiązkową naukę religii we wszystkich szkołach powszechnych, z wyjątkiem szkół wyższych, pozostawiając w gestii biskupów decyzje dotyczące obsady stanowisk nauczycieli religii. 

Kościół na Wschodzie - zaskakuje i zachwyca!

Konkordat treść

Całą treść Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską, który został podpisany w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r. można przeczytać tutaj

Sonda
Jak oceniasz instytucję Kościoła?