Tramwaj zwany pożądaniem znowu wyruszył w trasę. Tym razem biegnie ona światłowodami

2020-05-14 20:12
Tramwaj zwany pożądaniem
Autor: Dorota Gut

Co roku w miastach w całym kraju odbywa się akcja pod hasłem: Tramwaj zwany pożądaniem. Podczas niej studenci medycyny jeżdżą różnymi środkami transportu i rozmawiają z mieszkańcami o zagrożeniach związanych z zakażeniem wirusem HIV. Każdy dowiaduje się też czym jest AIDS. Tym razem z powodu epidemii koronawirusa studenci profilaktykę prowadzą w sieci.

Studenci medycyny nie zrezygnowali z corocznej akcji i z autobusu przenieśli się do sieci. Wydarzenie Tramwaj zwany pożądaniem organizuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

Nie możemy zorganizować takiej hucznej akcji jak zwykle, ale postanowiliśmy z innymi oddziałami naszego stowarzyszenia zrobić akcję na światłowodzie i publikujemy informacje i infografiki związane z profilaktyką HIV i AIDS

- mówi Bartłomiej Patka, współorganizator wydarzenia. W Polsce 83 % mieszkańców nigdy nie wykonało badań pod kątem zakażenia wirusem HIV, a wczesne rozpoczęcie leczenia pozwala na normalne życie.

W Polsce mamy  jeden z najlepszych systemów leczenia zakażenia wirusem HIV, który jest całkowicie darmowy. Gwarantuje on długie, zdrowe życie. Można bez problemu mieć dzieci, założyć rodzinę, żyć tak samo długo jak wszyscy inni biorąc jedną pigułkę leku dziennie

- dodaje Bartłomiej Patka. Mieszkańcy takie testy mogą wykonać w Zielonej Górze w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym na ul. Niepodległości. W związku z koronawirusem wizyty są na razie wstrzymane.

Wirusem HIV można zakazić się poprzez kontakty seksualne bez zabezpieczeń czy używanie igieł z krwią innych osób. Jeżeli osoba zakażona wirusem HIV nie podejmie leczenia to po kilku latach pojawia się u niej AIDS, czyli zespół nabytego upośledzenia odporności.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE