Zboża

i

Autor: pixabay.com

Muzeum Etnograficzne nie tylko udostępnia zabytkowe chaty, ale też o nie dba [AUDIO]

2020-09-11 9:05

W Muzeum Etnograficznym w Ochli żaranie mogą zobaczyć kilkadziesiąt zabytkowych chat. Choć jedną z funkcji skansenu jest udostępnianie obiektów dla zwiedzających to nie jedyne zadanie muzeum. Konserwacja chat, które w większości są z drewna nie jest łatwa. Wymiana poszycia dachowego ze słomy kosztuje często ponad 100 tys. zł. Problemem jest zmiana odmian zbóż, które obecnie są siane.

Co roku na kilku chatach wymieniane jest poszycie dachowe. Słoma jest mniej wytrzymała niż trzcina. Nie są to jednak łatwe prace, ponieważ obecne odmiany zbóż są dużo niższe niż te stosowane przy budowie chat kilkaset lat temu. Z tego powodu siane są specjalne odmiany zbóż, głównie na wschodzie Polski.

Obecne odmiany zbóż są całkiem inne niż te, które kiedyś uprawiono i robiono te połacie dachowe. Nasze odmiany zbóż są krótkie. Trzeba w zasadzie zacząć od początku od posadzenia takiej odmiany, która ma te źdźbła na tyle długie żeby można z nich było zrobić wiązki

- mówi Tadeusz Woźniak, dyrektor Muzeum Etnograficznego w Ochli. Wymiany dachów to nie jedyne prace konserwatorskie. W drewnie, z których zrobione są chaty zalęgają się też czasami robaki.

Większość chat jest z drewna, co za tym idzie podlega działaniom nie tylko warunków atmosferycznych, ale i następuje degradacja biologiczna. wszelkiego rodzaju robaki, larwy i wszystko co tylko można sobie wymyślić

- dodaje Tadeusz Woźniak. Część zabytkowych chat ma odsłonięte fundamenty żeby mieszkańcy mogli zobaczyć jak wyglądało kiedyś budownictwo.

Wymiana dachu ze słomy nie jest łatwa - mówi Tadeusz Woźniak z Muzeum Etnograficznego z Ochli
Sonda
Czy w dobie epidemii koronawirusa wyślesz swoje dziecko na wycieczkę szkolną?
W Muzeum Etnograficznym w Ochli stanął zrekonstruowany młyn z Sądowa