Zamość: O Ormianiach i ich strojach na najbliższych zajęciach w Muzeum Zamojskim

2022-08-17 13:26
zamość
Autor: https://pixabay.com

Już jutro (18. 08) kolejne wakacyjne zajęcia dla dzieci. Tym razem na warsztatach uczestnicy dowiedzą się o tym w co się ubierali Ormianie i wykonają tradycyjną filcową czapkę noszoną przez przedstawicieli tej narodowości.

  Na zajęciach dzieci dowiedzą się przede wszystkim  kim byli Ormianie czyli mniejszość narodowa, którą do Zamościa sprowadził kiedyś Jan Zamoyski

- Opowiemy o Ormianach, którzy przybyli do nas z odległych terenów Persji i Turcji. Zamieszkiwali kamienice ormiańskie w Zamościu. Pozostawili po sobie elementy tej  egzotycznej wschodniej kultury  i modę na orientalizm. W trakcie pierwszej części zajęć wspólnie z dziećmi porozmawiamy o tradycji i kulturze Ormian,  szczególnie o ubiorach noszonych na co dzień i od święta. Taki  zrekonstruowany strój dzieci będą mogły zobaczyć w naszym muzeum - mówi Dorota Łysiak z Muzeum Zamojskiego w Zamościu.

Oprócz teorii będzie I praktyka. W drugiej części zajęć dzieci własnoręcznie wykonają ormiańskie nakrycie głowy.

- Dzieci wykonają filcową czapkę inspirowaną tradycyjnym ubiorem ormiańskim. Taka czapka była bardzo bogata w ozdoby, bardzo barwna. Nasze zajęcia mają przybliżyć dzieciom kulturę Ormian- dodaje Dorota Łysiak.

Warto dodać, że wykonaną przez siebie  czapkę filcową dzieci będą mogły zabrać ze sobą do domu. Zajęcia już 18 sierpnia,  start od  godziny 11.00 .

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE