Zamość: Nori wspomaga funkcjonariuszy Służby więziennej przy wykrywaniu narkotyków

2021-02-18 11:57 Wioletta Sawa
zamość
Autor: ZK Zamość

Jest trzyletnim owczarkiem niemieckim i nazywa się Nori. Ma już dwuletnie doświadczenie w służbie. Teraz wykorzystuje je w pracy w Zakładzie Karnym w Zamościu w którym od czerwca ubiegłego roku I pracuje jako pies specjalny. Jest przeszkolony do wyszukiwania substancji odurzających.

- Dla nas jest to nieoceniona pomoc. Niezastąpiony jest przede wszystkim jego nos, na którym jest kilka razy więcej komórek  węchowych u psa pozwala na to aby odnalazł on takie substancje, które ludzki nos nie jest w stanie odnaleźć takie jak substancje psychotropowe czy narkotyki, które staramy się by nie weszły do zakładu karnego. Taki pies jest dla nas pomocą w codziennej pracy oddziałowego i innych funkcjonariuszy przede wszystkim funkcjonariuszy działu ochrony- informuje Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu – Jarosław Małecki.

Pies codziennie przeszukuje osadzonych, paczki, ubrania , cele mieszkalne I samochody wjeżdżające oraz wyjeżdżające z terenu zakładu karnego. Nori ma już za sobą pierwsze sukcesy na tym polu. Dzięki jej węchowi nie doszło już do próby wniesienia narkotyków na teren zamojskiego więzienia.

- Jedna z paczek, która wchodziła na teren zakładu karnego miała zawartość niedozwoloną, którą dzięki swojemu nosowi, Nori wykryła- dodaje Jarosław Małecki.

Nori to kolejny pies w zakładzie karnym w Zamościu. Poprzedni odszedł na zasłużoną emeryturę.