Zamość: Niezwykła wystawa biżuterii w Muzeum Zamojskim

2022-01-13 13:51
zamość
Autor: Wioletta Sawa, Radio Eska Zamość, Na wystawie zobaczymy naszyjniki, kolie charakterystyczne dla społeczności od czasów epoki kamienia po wczesne średniowiecze zamieszkiwały obszar Lubelszczyzny.

W co stroiły się kobiety i mężczyźni w czasach od epoki kamienia do Średniowiecza? Co było modne w tamtych czasach? Jakie były funkcje noszonej biżuterii? Na te pytanie znajdziecie odpowiedź oglądając wystawę 1000 lat w naszyjnikach w Muzeum Zamojskim.

Na wystawie zobaczymy kolie, naszyjniki, zawieszki czy bransoletki wykonane z różnych materiałów od kości, drewna, muszli i bursztynu po złoto. Noszono je nie tylko po to by ładniej wyglądać.

- Naszyjniki oprócz tej funkcji ozdobnej pełniły też funkcje prestiżową . Były często atutem zamożności osoby , która je nosiła. Informowały nas też o wieku  czy pozycji społecznej właściciela. Spełniały wiele funkcji również magicznych . Były związane z wiarą w wyjątkowe właściwości danych  materiałów. Mogły być też forma płacidła niemonetarnego, przedmiotowego albo surowcem do wytwarzania  innych rzeczy dlatego były chowane w ziemi jako skarby - informuje Dorota Łysiak- kurator wystawy z Muzeum Zamojskiego w Zamościu.

Z wystawy dowiemy się, że biżuterię nosiły nie tylko kobiety.

- Ozdoby z muszli, fajansu czy kości , które były takimi ozdobami preferowanymi przez mężczyzn w tych pierwszych kulturach koczowniczych łowiecko- zbierackich ale też w pierwszych kulturach rolniczych z  epoki Neolitu . Mamy na przykład naszyjniki z muszli liczące około 6 tysięcy lat należące do przedstawicieli społeczności kultury Lubelsko- Wołyńskiej- dodaje Dorota Łysiak.

Na wystawie zobaczymy między innymi ozdoby wykopane w okolicach Radecznicy.

- Mamy  w gablotce na przykład masywne  naszyjniki z brązu tak zwane- "tordowane" wykonane z pręta brązowego  czyli ze stopu miedzi i cyny. Mają ornament ukośnego skrętu. Wykonywane były różnymi sposobami między innymi poprzez okręcania pręta wokół własnej osi - wyjaśnia kurator wystawy.

Wystawę można oglądać do 16 stycznia w Muzeum Zamojskim na ulicy Ormiańskiej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE