Zamość: Dzisiaj przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

2021-02-23 8:52 Wioletta Sawa
depresja
Autor: https://pixabay.com

Celem Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją jest okazanie solidarności z chorymi, oswajanie tematu chorób psychicznych i rozpowszechnianie działań mających na celu wspieranie podejmowania leczenia.

- Depresja lub inaczej zaburzenia depresyjne są klasyfikowane jako zaburzenia nastroju , zaburzenia afektywne, w których kluczowe objawy dotyczą patologii życia emocjonalnego, emocjonalnych reakcji i nastroju. Stany depresyjne są częstsze u kobiet. Stanowią poważny problem ludzi młodych i osób starszych. Zaburzenia depresyjne należą do najczęściej występujących problemów zdrowotnych współczesnych czasów podobnie jak choroby cywilizacyjne- informuje - psycholog z Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Zamościu- Szymon Zygmunt.

- Osoba w depresji ma zaburzoną ocenę siebie i otoczenia. Taka osoba ma poczucie braku własnej wartości, co w stanach zaawansowanych przyjmuje postać samooskarżeń  i urojeń winy. Zaawansowane procesy depresyjne powodują myśli i tendencje samobójcze. Działania związane z leczeniem są ukierunkowane na  wyjście z depresji  - dodaje Szymon Zygmunt.

Wahania nastroju i smutek zdarzają się każdemu z nas. Kiedy stan ten nasila się do takiego stopnia że powoduje duże cierpienie , uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności i ról oraz  zakłóca porozumiewanie się z ludźmi wówczas takie stany depresyjne wymagają profesjonalnej interwencji. Pomocy można szukać między innymi u lekarza rodzinnego który wyda skierowanie do lekarza specjalisty czy w ośrodku interwencji kryzysowej w Zamościu.