Mówili o funkcjonowaniu Centrum Cyberbezpieczeństwa w Zamościu i nagradzali finalistów konkursu „Capture The Flag 153+1”

2022-11-23 12:53
zamość
Autor: Wioletta Sawa, Radio Eska Zamość,

Działa o ponad roku i dba o cyberbezpieczeństwo głównie instytucji związanych z wymiarem sprawiedliwości czyli na przykład sadów. Centrum Cyberbezpieczeństwa obejmuje swoimi działaniami obszar całej Polski i działa 24/ na dobę. Zorganizowało też 4. edycję konkursu dla zdolnych informatyków „Capture The Flag 153+1”.

- Zadaniem  Centrum Cyberbezpieczeństwa jest prowadzenie tak zwanego  SOC -u – czyli  Security Operation Center  w związku ze stanem alarmowym Charlie CRP - mamy obowiązek zapewnić stałe monitorowanie  sytuacji w zakresie cyberbezpieczeństwa we wszystkich instytucjach i centrum realizuje też  testy penetracyjne istniejących i budowanych systemów, czyli symulowane ataki mające na celu wykrycie ewentualnych błędów w systemach, zanim zrobi to hacker. W tym roku staruje z własnym produktem – securebox – który służy do zabezpieczania zewnętrznych nośników pamięci używanych w sądach, prokuraturach i innych jednostkach. Centrum prowadzi również szereg szkoleń, które zwiększają świadomość dotyczącą zagrożeń płynących z cyberprzestrzeni- informuje  Wiceminister Sprawiedliwości- Marcin Romanowski.

- Celem Centrum jest zapewnianie obrony dla resortu cyberbezpieczeństwa. Jeżeli chcemy spać spokojnie a nasze dane czy to jest KRS czy księgi wieczyste  czy jakiekolwiek inne dane mają być bezpieczne i nie ulec atakowi hakerskiemu to centrum jest od tego, żeby je zabezpieczać. W praktyce polega to na  24- godzinnym   monitoringu  szukamy anomalii w ruchu wewnątrz resortu sprawiedliwości , szukamy podatności, szukamy korelacji zdarzeń , które wydają się podejrzane- mówi - Jan Kostrzewa- Dyrektor Centrum Cyberbezpieczeństwa w Zamościu.

Centrum Cyberbezpieczeństwa w Zamościu stale się rozwija, prowadzi cały czas rekrutację do pracy zarówno tych początkujących jak i zaawansowanych w cyberbezpieczeństwie, obecnie w centrum pracuje ponad 50 osób, najmłodszy ma nieco ponad 20 lat, a najstarszy jest już na emeryturze.

W Centrum odbył się finał konkursu „Capture The Flag 153+1”. Pierwszy etap konkursu odbył się 5-6 listopada, uczestniczyło w nim łącznie 300 drużyn ­ a w nich 600 osób. W etapie finałowym w Zamościu 22 listopada uczestniczyło 10 drużyn uczniów i 8 drużyn dorosłych.

Drużyna Juniorów:I miejsce:Igor Fibakiewicz, Jeremi Lewandowski wspólnie z opiekunem Wiesławą Amietszajewą , II miejsce Arkadiusz Grondys, Artur Łągiewka wspólnie z opiekunem Tomaszem JończykiemIII miejsce: Szymon Perlicki,  Jakub Latuszek wspólnie z opiekunem Natalią Buczek, Drużyna Seniorów: I miejsce Szymon BoreckiTomasz Dąbrowski, II miejsce Oleksandr Vashchuk,  III miejsce Matusz Kowali Piotr Ignacy. Zwycięzcy dostali nagrody finansowe.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE