Z Wrocławia do Gdańska na wózku inwalidzkim. Szymon Pelc pokona 500 km, aby zacząć chodzić

2022-08-19 13:56
Z Wrocławia do Gdańska na wózku inwalidzkim. Szymon Pelc pokona 500 km, aby zacząć chodzić
Autor: Facebook/ Szymon Pelc

Szymon Pelc ma 24 lata. Od urodzenia zmaga się z problemami zdrowotnymi. Ostatnia operacja okazała się być dla niego nieszczęśliwa: tuż po niej zaczął poruszać się na wózku inwalidzkim. Ratunkiem dla młodego wrocławianina może okazać się operacja kręgosłupa, której chce podjąć się chirurg dr Dror Paley w Stanach Zjednoczonych. Szymon właśnie zbiera na nią pieniądze i jedzie na wózku z Wrocławia do Trójmiasta.

Szymon Pelc od dziecka cierpi na wrodzoną tłuszczakowatość, zanik mięśni lewej nogi, zanik pośladka i uszkodzenie stawu biodrowego.

Choruje od narodzin, po porodzie wykryto u niego trzy narośla na plecach, które z czasem połączyły się w jeden wielki guz. Ten z biegiem czasu mutował, atakując pozostałe części ciała.

Przez lata wydawało się, że nikt i nic nie jest w stanie pomóc Szymonowi, który aż pięciokrotnie lądował na OIOM, walcząc o życie. Kiedy skończył 19 lat poznał dr Drora Paley’a ze Stanów Zjednoczonych, który dał mu nadzieję na życie bez bólu i cierpienia.

W lutym 2021 roku Szymon przeszedł konieczną operację, ponieważ jego stan pogarszał się z dnia na dzień. Jak się okazało, uszkodzony został wtedy rdzeń kręgosłupa mężczyzny. Od tego czasu mężczyzna porusza się na wózku inwalidzkim.

- Dalej jestem tą samą osobą, silną i pozytywną. Fizycznie zmieniło się tyle, że muszę korzystać z wózka i pracować zdalnie, wcześniej byłem bowiem mechanikiem i realizowałem pasję motoryzacyjną. Ale poza tym nadal robię wszystko, żeby kroczyć przed siebie - mówi Szymon.

Dziś 24-latek zbiera na operację kręgosłupa, który wciąż można uratować. Dlatego 15 sierpnia wyruszył na wózku do Trójmiasta. zamierza dotrzeć tam w ciągu około dwóch tygodni, co oznacza, że powinien pokonywać minimum 30 kilometrów każdego dnia. Towarzyszy mu młodszy brat Maciej, który dba o jego komfort i bezpieczeństwo.

Szymon Pelc zbiera na operację w Stanach Zjednoczonych. Gdzie i jak można go wesprzeć?

Celem Szymona i przyjaciół, którzy nieustannie mu pomagają, jest zebranie pieniędzy na operację w Stanach Zjednoczonych. Można mu pomóc na kilka sposobów:

  • poprzez internetową zbiórkę pieniędzy,
  • wysyłając SMS o treści 0032078 pod numer 75365,
  • wspierając go na trasie: udostępniając toaletę, proponując ciepły posiłek czy chwilę odpoczynku w zaciszu domowym.

Trasa Szymona:

Wrocław – Oborniki Śląskie – Żmigród – Zmysłowo – Gostyń – Śrem – Kórnik – Kostrzyn – Dziećmiarki – Kłecko – Janowice Wielkopolskie – Malice – Paterek – Nakło nad Notecią – Mąkowarsko – Kamienica – Tuchola – Legbąd – Czersk – Zblewo – Skarszewy – Kleszczewo – Głębokie – Trójmiasto.

Poczynania 24-latka można śledzić na Facebooku, Instagramie i TikToku.

Źródło: www.wroclaw.pl

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE