Mikrogranty warsztaty

i

Autor: Jerzy Wypych

Znamy wyniki pierwszych w tym roku Mikrograntów. Czy projekty zostaną zrealizowane w obliczu pandemii?

2020-03-23 10:37

Znamy wyniki pierwszych w tym roku wrocławskich Mikrograntów! Wśród projektów są na przykład: plenerowe sesje dla malarek-amatorek czy polsko-ukraińskie spotkania kulinarno-artystyczne. Data realizacji projektów zależna jest od sytuacji związanej z koronawirusem.

Aż 52 projekty zostały wybrane w lutowym naborze do Mikrograntów we wszystkich trzech ścieżkach – dla pełnoletnich osób fizycznych i grup nieformalnych, dla lokalnych NGOsów (do 5 lat działalności) i młodzieżowych grup nieformalnych.

Realizacja projektów zaplanowana jest na wiosnę i lato 2020, jednak termin zależy od krajowej sytuacji epidemiologicznej i zalecenia rządu oraz służb medycznych.

W jakich aktywnościach można będzie wziąć udział? Grupa „Modernistycznie Zakręceni” przygotuje ciekawą wyprawę na Pracze Odrzańskie, gdzie rozpocznie się gra terenowa „Pan Klingert i tajemnice Pracz Odrzańskich” z głównym bohaterem – Karlem Klingertem, konstruktorem słynnego skafandra do nurkowania. Wszystko po to, by odkryć wyjątkowego historyczne osiedle w architektonicznym kompleksie z minionego stulecia.

Ciekawie zapowiada się projekt odkrywania dawnego Uzdrowiska na osiedlu Leśnica:

- Ozdabianie szlafroków, robienie mydełek z roślinności znalezionej na osiedlu oraz osiedlowa potańcówka oczywiście w klimacie kuracyjnym - wylicza Anna Bieliz ze Strefy Kultury Wrocław. W tym roku, wśród zgłoszonych projektów widać trend less waste.

- To np. projekt "Światło w lodówce, czyli Karłowice gotują się do niemarnowania". Będzie to cykl spotkań dotyczących nie marnowania w kuchni, ale też w łazience - dodaje Anna Bieliz. 

W naborze dla nieformalnych grup (czyli tych złożonych z minimum trzech osób w wieku od 13 do 21 lat) zgłoszono 29 projektów i tu przełożenie na udane inicjatywy było największe, bo komisja zdecydowała się wesprzeć finansowo 27 z nich.

Wysoką punktację zyskały warsztaty z Pierwszej Pomocy dla uczniów SP nr 28 im. Gen. Leopolda Okulickiego we Wrocławiu, a ich celem jest „uwrażliwienie dzieci na potrzebę udzielenia Pierwszej Pomocy osobom poszkodowanym”.

Ciekawie zapowiada się projekt integrujący "Dbasz-pamiętasz!", w którym wspólnie popracują przy treningu pamięci młodzi oraz osoby powyżej 55. roku życia, a efektem działań będzie komiks.

Projekty będą realizowane, ale termin ich realizacji, w związku z sytuacją pandemii, nie jest jeszcze znany.

Sonda
Czy wychodzisz z domu podczas epidemii koronawirusa?
Koronawirus instrukcja postępowania