Znamy wyniki pierwszych w tym roku Mikrograntów. Czy projekty zostaną zrealizowane w obliczu pandemii?

2020-03-23 10:37
Mikrogranty warsztaty
Autor: Jerzy Wypych

Znamy wyniki pierwszych w tym roku wrocławskich Mikrograntów! Wśród projektów są na przykład: plenerowe sesje dla malarek-amatorek czy polsko-ukraińskie spotkania kulinarno-artystyczne. Data realizacji projektów zależna jest od sytuacji związanej z koronawirusem.

Aż 52 projekty zostały wybrane w lutowym naborze do Mikrograntów we wszystkich trzech ścieżkach – dla pełnoletnich osób fizycznych i grup nieformalnych, dla lokalnych NGOsów (do 5 lat działalności) i młodzieżowych grup nieformalnych.

Realizacja projektów zaplanowana jest na wiosnę i lato 2020, jednak termin zależy od krajowej sytuacji epidemiologicznej i zalecenia rządu oraz służb medycznych.

W jakich aktywnościach można będzie wziąć udział? Grupa „Modernistycznie Zakręceni” przygotuje ciekawą wyprawę na Pracze Odrzańskie, gdzie rozpocznie się gra terenowa „Pan Klingert i tajemnice Pracz Odrzańskich” z głównym bohaterem – Karlem Klingertem, konstruktorem słynnego skafandra do nurkowania. Wszystko po to, by odkryć wyjątkowego historyczne osiedle w architektonicznym kompleksie z minionego stulecia.

Ciekawie zapowiada się projekt odkrywania dawnego Uzdrowiska na osiedlu Leśnica:

- Ozdabianie szlafroków, robienie mydełek z roślinności znalezionej na osiedlu oraz osiedlowa potańcówka oczywiście w klimacie kuracyjnym - wylicza Anna Bieliz ze Strefy Kultury Wrocław. W tym roku, wśród zgłoszonych projektów widać trend less waste.

- To np. projekt "Światło w lodówce, czyli Karłowice gotują się do niemarnowania". Będzie to cykl spotkań dotyczących nie marnowania w kuchni, ale też w łazience - dodaje Anna Bieliz. 

W naborze dla nieformalnych grup (czyli tych złożonych z minimum trzech osób w wieku od 13 do 21 lat) zgłoszono 29 projektów i tu przełożenie na udane inicjatywy było największe, bo komisja zdecydowała się wesprzeć finansowo 27 z nich.

Wysoką punktację zyskały warsztaty z Pierwszej Pomocy dla uczniów SP nr 28 im. Gen. Leopolda Okulickiego we Wrocławiu, a ich celem jest „uwrażliwienie dzieci na potrzebę udzielenia Pierwszej Pomocy osobom poszkodowanym”.

Ciekawie zapowiada się projekt integrujący "Dbasz-pamiętasz!", w którym wspólnie popracują przy treningu pamięci młodzi oraz osoby powyżej 55. roku życia, a efektem działań będzie komiks.

Projekty będą realizowane, ale termin ich realizacji, w związku z sytuacją pandemii, nie jest jeszcze znany.

Koronawirus instrukcja postępowania
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE