Wrocławski uniwersytet medyczny będzie miał nowy kierunek studiów. Zajmą się badaniami rzadkich chorób [AUDIO]

2020-02-11 17:23
Uniwersytet medyczny będzie miał nowy kierunek studiów. Zajmą się badaniami rzadkich chorób
Autor: Ahmet Turan İNCE/CC0/pixabay.com Uniwersytet medyczny będzie miał nowy kierunek studiów. Zajmą się badaniami rzadkich chorób

Wrocławski Uniwersytet Medyczny otwiera nowy kierunek studiów podyplomowych związany z niekomercyjnymi badaniami klinicznymi. Skierowany jest do osób na co dzień pracujących w jednostkach medycznych, ale nie tylko lekarze czy pielęgniarki. Kierunek skierowany jest także do prawników, księgowych, czy statystyków, bez których takie projekty nie mogą się obejść. Powstanie dzięki wygranej w konkursie organizowanym przez rządową Agencję Badań Medycznych. Na czym polegają badania niekomercyjne?

Celem badań niekomercyjnych jest poszukiwanie nowych metod terapii i leków dla chorób istotnych społecznie. - To są też choroby rzadkie, na które firmy komercyjne, farmaceutyczne nie przeznaczają środków, żeby tymi terapiami także się zająć - mówi Antonina Dziedzic- Danel, koordynatorka tworzenia Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Takie badania są już rozwijane we Wrocławiu. - Na przykład badanie "Secure". To jest badanie dotyczące prewencji wtórnej osób starszych po zawale mięśnia sercowego. Tutaj sprawdzamy skuteczność tak zwanej idei tabletki wieloskładnikowej. Mo to ułatwić przestrzeganie zaleceń lekarskich, bo pacjenci po zawale są już skazani na dożywotnie przyjmowanie leków - dodaje Antonina Dziedzic- Danel.

Słuchacze dowiedzą się jak prowadzić tego typu badania. W planie są dwie edycje studiów, w których za darmo zostanie przeszkolonych 140 osób. Jak dodaje koordynatorka, kierunek ten jest na tyle istotny, że uczelnia będzie dążyć, aby był kontynuowany dalej.

Więcej o nowym kierunku studiów w materiale reportera Radia ESKA, Krzyśka Staszkiewicza:
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE