PLAŻA

i

Autor: pixabay.com

Wrocławscy policjanci przypominają co robić, aby wypoczynek nad wodą był bezpieczny

2021-06-18 14:35

Ze względu na upały, wielu z Wrocławian, zdecyduje się na wypoczynek nad wodą. Jest to bardzo przyjemna forma spędzania czasu, jednak nie bez zagrożeń. O czym zatem powinniśmy pamiętać, wybierając się nad jezioro czy odwiedzając kąpielisko? Jak sprawić, aby móc w pełni cieszyć się plażowaniem? W jaki sposób możemy uchronić się przed niebezpieczeństwem? Wrocławscy policjanci przypominają najważniejsze zasady.

Przede wszystkim, korzystajmy z kąpieli wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych i to najlepiej na strzeżonych kąpieliskach. Zwracajmy uwagę na znaki ustawione przy wejściu do wody oraz stosujmy się do poleceń ratowników. Nigdy nie nadużywajmy alkoholu! Powoduje on złudne poczucie odwagi, co jak pokazują różne przykłady z lat ubiegłych, może doprowadzić nawet do tragedii. Dbajmy jednak o odpowiednią ilość napojów chłodzących, tyle że bezalkoholowych.

Pamiętajmy o odpowiednich nakryciach głowy zarówno dla siebie, jak też dla będących pod naszą opieką dzieci. Kilka godzin spędzonych pod bezchmurnym niebem może doprowadzić nawet do udaru oraz do bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia.

Nigdy, pod żadnym pozorem nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych! Skoki „na główkę” bardzo często kończą się kalectwem, a w najgorszych przypadkach nawet śmiercią. Nie wiadomo przecież, jak ukształtowane jest dno i jaka jest głębokość wody w danym miejscu. Nawet jeśli znamy dany akwen od lat, jego dno może się w ciągu kilku dni diametralnie zmienić, szczególnie w przypadku zbiorników naturalnych.

Pilnujmy nasze dzieci pomimo założonych na ich ręce rękawów do pływania, czy tzw. dmuchanych kół. Rozmawiajmy wcześniej z naszymi pociechami i uświadamiajmy im, w jaki sposób bezpiecznie bawić się w wodzie. Tłumaczmy przede wszystkim, że nie wolno bawić się w podtapianie innych osób. To wbrew pozorom, skrajnie niebezpieczne.

Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich, bo mogły się one zmienić, szczególnie w ostatnim czasie w związku z panującą pandemią. Nie odpływajmy wiec zbyt daleko od brzegu, aby w sytuacji zagrożenia móc spokojnie zawrócić. Warto korzystać też z bojki na szelkach.

Nie wchodźmy też do wody po zmroku. Noc nie jest najlepszym momentem na pływanie ze względów bezpieczeństwa, a udzielnie pomocy osobie potrzebującej, gdy nie widać gdzie ona się znajduje – staje się wręcz niemożliwe.

Policjanci zwracają także uwagę na to, aby nie pozostawiać podczas kąpieli cennych przedmiotów bez nadzoru na kocu, czy też leżaku, bo możemy stać się ofiarą przestępstwa. Zwróćmy także uwagę na wypoczywające obok osoby, bo może przydarzyć się sytuacja, że one też mogą potrzebować naszej pomocy.

W przypadkach zagrożenia zawsze należy niezwłocznie zgłaszać ten fakt służbom, najlepiej dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Pamiętaj, że Twój wykonany w odpowiednim czasie jeden telefon, może uratować komuś życie.

Raport z anteny 18.06, godz.10
Sonda
Wakacje 2021 - czy powinny trwać krócej czy dłużej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE