Wrocław. W nowym roku wzrost podatków od nieruchomości oraz opłat za wywóz śmieci

2022-12-30 12:25
Pieniądze
Autor: www.pixabay.com

W nowym roku wzrośnie wysokość podatków od nieruchomości we Wrocławiu; mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska zapłacą też więcej w przyszłym roku za wywóz śmieci.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2023 r.

Od 1 stycznia 2023 r. wzrosną stawki podatków od nieruchomości we Wrocławiu. Na przykład podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wyniesie 1,16 zł od metra kwadratowego powierzchni – w tym roku danina ta wynosi 1,03 zł.

Podatek od budynków mieszkalnych lub ich części wyniesie w przyszłym roku 1 zł od metra kwadratowego, gdy w tym roku jest to 0,89 zł. Podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej wyniesie od nowego roku 28,78 zł od metra kwadratowego powierzchni użytkowej; w tym roku stawka ta wynosi 25,74 zł.

Wyższa opłata za śmieci we Wrocławiu. Ile zapłacimy?

W przyszłym rok wrocławianie zapłacą też więcej za wywóz śmieci. Od lutego 2023 r. opłata ta będzie wynosić 41,24 zł od osoby. W tym roku stawki te wynoszą od 25,5 zł do 29,5 zł od osoby lub 1,2-1,3 zł za metr kwadratowy. W przyjętych w grudniu uchwałach o podwyżkach i zmianie systemu naliczania opłat za wywóz odpadów wprowadzono ulgi dla rodzin wielodzietnych i przedsiębiorców. Rodziny wielodzietne (2+3 i więcej) będą płacić 40 proc. mniej od całości ponoszonej kwoty. Wrocławscy urzędnicy podkreślają też, że niezależnie od wsparcia dla rodzin wielodzietnych, osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej mogą otrzymać dodatek mieszkaniowy na pokrycie kosztów związanych z ponoszonymi opłatami za odpady komunalne. O taki dodatek można wystąpić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE