Wielkie dofinansowanie dla Śląska! 10 milionów na akademię. To I etap budowy WCS

i

Autor: Śląsk Wrocław

Sport

Wielkie dofinansowanie dla Śląska! 10 milionów na akademię. To I etap budowy WCS

2023-03-24 10:35

Pierwszy etap budowy Wrocławskiego Centrum Sportu już niebawem się rozpocznie! Prace nad Akademią Śląska możliwe będą dzięki dofinansowaniu, jakie klub otrzymał w ramach „Programu rozwoju infrastruktury piłkarskiej”. Śląsk Wrocław otrzymał dotację najwyższą - wyniesie ona 10 mln zł.

O planach budowy Wrocławskiego Centrum Sportu, który miałby zostać jednocześnie siedzibą Akademii Śląska Wrocław, słyszeliśmy już jakiś czas temu. Ta duża inwestycja sprawiłaby, że klub dysponowałby bazą treningową należącą do absolutnej ścisłej czołówki w całym kraju. W ramach „Programu rozwoju infrastruktury piłkarskiej”, Śląsk otrzymał 10 mln zł dofinansowania na realizację I etapu projektu. 

Wrocławskie Centrum Sportu - na początek kryte boisko

Otrzymane przez Śląsk dofinansowanie jest pierwszym takim w historii klubu. W ramach pierwszego etapu budowy WCS powstać ma kryte boisko oraz zaplecze szatniowo-techniczne.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasz wniosek otrzymał akceptację, tym bardziej że według informacji płynących z ministerstwa był jednym z najlepiej ocenionych. Cieszy zwłaszcza to, że otrzymaliśmy maksymalną kwotę, o jaką się staraliśmy. Chcę podziękować premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz ministrowi Kamilowi Bortniczukowi za pozytywna decyzję oraz prezydentowi Jackowi Sutrykowi za wsparcie, jakiego udziela naszemu projektowi od samego początku. Dzięki nim zrobiliśmy kolejny ważny krok na długiej drodze do realizacji naszych marzeń o obiekcie na najwyższym, europejskim poziomie, czerpiącym z najnowocześniejszej technologii i otwartym na wszystkie grupy społeczne"

- mówi Piotr Waśniewski, prezes zarządu Śląska Wrocław.

Wrocławskie Centrum Sportu jest wspierane przez państwo

Budowa Wrocławskiego Centrum Sportu została już wcześniej zakwalifikowana do innego konkursu Ministerstwa Sportu i Turystyki - „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu”. Od września 2021 roku Śląsk Wrocław ma 3 lata na rozpoczęcie budowy, a otrzymane teraz dofinansowanie znacznie przyspieszy złożenie wniosku o budowę WCS. Jak czytamy w komunikacie klubu, "finansowanie elementów objętych programem ministerialnym może wynieść do 70%."

Czym tak właściwie będzie Wrocławskie Centrum Sportu?

Na nową siedzibę Akademii Śląska ma składać się z aż 11 boisk, w tym dwóch ze sztuczną murawą i jednego zadaszonego. Planowo powstać miało również bardzo solidne zaplecze - szatnie, siłownie, budynek administracyjny klubu oraz gabinety odnowy biologicznej dla wszystkich drużyn Śląska. Ważną częścią Wrocławskiego Centrum Sportu będzie Szkoła Mistrzostwa Sportowego z bursą. Cała inwestycja kosztować będzie około 80 mln zł. WCS mieścić się będzie na Nowych Żernikach. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE