Składki ZUS

i

Autor: Shutterstock

Zmiany w L4

Ważne zmiany w ZUS dla przedsiębiorców. Chodzi o zwolnienia lekarskie

2023-03-24 10:06

Po 24 marca 2023 r. nastąpi zmiana w przekazywaniu elektronicznych zaświadczeń lekarskich (e-ZLA). To ważna nowość dla płatników składek: po zmianach zwolnienia automatycznie trafią na PUE ZUS, nawet jeśli rejestracja na platformie nie została ukończona - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- Po 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile płatników składek automatycznie utworzone przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji - czytamy w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Warto przypomnieć, że obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) od 1 stycznia tego roku ma każdy przedsiębiorca, który opłaca składki na ubezpieczenie społeczne.

To ważne, bo dostęp do profilu jest niezbędny, aby płatnik składek mógł np. zapoznać się z korespondencją z ZUS. Do obsługi profilu płatnika można udzielić pełnomocnictwa np. pracownikowi lub pracownikowi biura rachunkowego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że aby zalogować na swoje konto płatnika na PUE ZUS, trzeba uzyskać dane do logowania – login PUE oraz jednorazowe hasło.

- Taką informację można uzyskać podczas wizyty w placówce ZUS lub podczas e-wizyty (po potwierdzeniu swojej tożsamości). Następnie trzeba się zalogować do PUE ZUS, ustawić nowe hasło i uzupełnić brakujące dane - wskazano w komunikacie.

Kto płaci L4?

Za 33 dni niezdolności do pracy (osoby po ukończeniu 50 roku życia – 14 dni) – wynagrodzenie wypłaca pracodawca, od 34 albo 15 dnia zwolnienia lekarskiego – wówczas zasiłek chorobowy finansowany jest przez ZUS ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Za jeden dzień niezdolności do pracy osobie ubezpieczonej przysługuje wynagrodzenie w wysokości 1/30 podstawy wymiaru świadczenia chorobowego - podstawę po pomniejszeniu składek dzielimy przez 30 dni (niezależnie od faktycznej liczby dni kalendarzowych w danym miesiącu). Jest to 80% zasiłku chorobowego.

Na L4 można być łącznie 182 dni w ciągu roku, czyli 6 miesięcy. 

Kobiecie w ciąży, jeśli jest zatrudniona na umowę o pracę, przysługuje 270 dni zwolnienia, więc realnie może być na nim przez całą ciążę. Pracodawca płaci za pierwsze 33 dni. Później jest wypłacany już zasiłek chorobowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pracownica przez cały ten czas otrzymuje prawo do 100 proc. średniomiesięcznego wynagrodzenia.