Walka z komarami we Wrocławiu trwa w najlepsze. Ruszyła akcja #KomarNieSiada

i

Autor: źródło: Pixabay, zdjęcie ilustracyjne Walka z komarami we Wrocławiu trwa w najlepsze. Ruszyła akcja #KomarNieSiada

Walka z komarami we Wrocławiu trwa w najlepsze. Ruszyła akcja #KomarNieSiada

2021-05-14 14:43

Aż 1700 ha metodą agrolotniczą – tereny zielone wzdłuż rzek, 360 ha metodą naziemną – parki i zieleńce, a dodatkowo 350 ha kompleksowego odkomarzania w dolinie Bystrzycy. Ponadto 50 zarybianych zbiorników i akcja rozdawania lawendy. To tylko niektóre sposoby na walkę z komarami we Wrocławiu. Jak miasto szykuje się na pokonanie komarów? Sprawdźcie poniżej.

Specyficzne warunki klimatyczne Wrocławia, wynikające z położenia geograficznego czy ukształtowania terenu, jak również obecność wielu zbiorników wodnych, stwarzają dogodne środowisko dla rozwoju populacji komarów w całym mieście. Dlatego też, ponad 20 lat temu, we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym, został uruchomiony Wrocławski Program Kontroli Liczebności Komarów. Podstawą funkcjonowania Programu jest stały monitoring dynamiki rozwoju lokalnej populacji komarów i potencjalnych miejsc rozwojowych na terenach zielonych należących do Wrocławia. Zespół, który tego dokonuje, pracuje w terenie od początku marca do końca października. Na podstawie sporządzonych raportów wyznaczane są miejsca wymagające przeprowadzenia oprysków.

Walka z komarami we Wrocławiu. Jakie metody? 

Działania miasta w walce z komarami prowadzone będą przy użyciu:

  • preparatu biologicznego, który działa wybiórczo na larwy komarów rozwijające się w wodzie – zabiegi mogą być prowadzone w każdych warunkach atmosferycznych, są bezpieczne dla życia ludzi i przyjazne środowisku, preparat jest aplikowany do wody;
  • preparatami chemicznymi, przy użyciu minimalnej dawki, aby była skuteczna przy ograniczaniu dorosłych osobników, a tym samym pozwoliła na zachowanie jak największej ilości pozostałych owadów, w szczególności pszczół.

Preparaty biologiczne i chemiczne zostaną rozpylone z samolotu w sumie na 1700 ha terenów zielonych wzdłuż Odry, Bystrzycy, Widawy i Ślęzy oraz pól irygacyjnych na Osobowicach. Odkomarzanie metodą naziemną prowadzone jest w parkach i terenach zielonych wzdłuż dolin rzecznych. Kompleksowym odkomarzaniem objęte są też tereny zieleni w dolinie rzeki Bystrzycy – od Marszowic do Jarnołtowa – ok. 350 ha. W obszarze Natura 2000 aplikowane będą wyłącznie preparaty mikrobiologiczne.

Na larwy najlepszy narybek. Można też posadzić... lawendę

Naturalnym sprzymierzeńcem wrocławian w walce z larwami komarów są ryby. Dlatego wiosną i jesienią zarybia się we Wrocławiu ok. 50 zbiorników wodnych, gdzie trafia narybek, który żywi się larwami komarów. Co ciekawe, duży wpływ na pozbycie się komarów ma zapach. Warto w związku z tym otaczać się roślinami odstraszającymi owady. Można sadzić lawendę, miętę pieprzową, komarzycę, kocimiętkę, bazylię, mirt, koper włoski czy surmię bignoniową.

W weekend, 15 i 16 maja, w pawilonach ESK we wrocławskich parkach od godz. 10.00 będą rozdawane sadzonki lawendy.

Dobre praktyki. Jak pozbyć się komarów? 

Poniżej możecie zapoznać się z najlepszymi praktykami aby pozbyć się komarów.

  • Pojemniki, w których zbierasz deszczówkę, zabezpiecz w sposób umożliwiający jej gromadzenie, np. moskitierą, lub wymieniaj w nich wodę 2 razy w tygodniu, wykorzystując ją do podlewania roślin.
  • Wodę w pojemnikach gospodarstwa domowego wymieniaj systematycznie co 3-4 dni, zwłaszcza w miesiącach letnich.
  • Usuń wszelkie niepotrzebne pojemniki, w których może gromadzić się deszczówka, np. puszki, butelki, słoiki, zabawki (te, które są przydatne, odwróć do góry dnem).
  • Pozbądź się starych opon (woda w jednej oponie może być miejscem wylęgu nawet 10 tys. komarów).
  • Systematycznie czyść rynny z liści i gruzu, aby woda mogła swobodnie spływać.
  • Czyść basen, zamontuj filtry, a gdy nie będzie już potrzebny, opróżnij go i zabezpiecz.  
  • Zarybiaj ozdobne oczka wodne i stawy drobnymi rybkami, które będą zjadały pojawiające się larwy.
  • W oczkach wodnych, jeżeli nie ma ryb, zamontuj urządzenia, które będą utrzymywały stałą cyrkulację wody.
  • Jesienią i wiosną usuwaj samice, które znalazły schronienie w takich pomieszczeniach, jak strychy, piwnice.
  • Aby zminimalizować skutki ukąszeń, stosuj indywidualną ochronę przed komarami:
  • Używaj moskitier, czyli siatek, chroniących twój dom przed komarami i innymi owadami.
  • Stosuj preparaty, zawierające substancje odstraszające komary, specjalistyczne do pomieszczeń oraz kosmetyczne bezpośrednio na ciało.
  • Stosuj odpowiednią odzież (długi rękaw i spodnie), ochraniającą ciało zwłaszcza wieczorem i nad ranem, w czasie największej aktywności komarów.
  • Eliminuj miejsca sprzyjające rozwojowi komarów na swojej posesji i w jej sąsiedztwie.
  • W ogrodzie lub na balkonie posadź rośliny, które odstraszają komary, m.in. lawenda wąskolistna, mięta pieprzowa, komarzyca, kocimiętka właściwa, bazylia pospolita, mirt zwyczajny, koper włoski, surmia bignoniowa.
Raport z anteny 14.05, godz.10

QUIZ. Pytania za gwarantowany 1000 zł w "Milionerach"! Sprawdź, czy byś sobie poradził!

Pytanie 1 z 10
Czym biblijny Adam "zapłacił" za towarzyszkę życia?