W Wałbrzychu kiedyś był zakład porcelany Książ. Do dzisiaj na magazynie są setki talerzy! [FILM]

i

Autor: screen/ youtube Wyprawy Leona

W Wałbrzychu kiedyś był zakład porcelany "Książ". Do dzisiaj na magazynie są setki talerzy! [FILM]

2023-02-06 13:51

Wszyscy oblegają sklep z porcelaną upadającego zakładu "Krzysztof" w Wałbrzychu, a zaraz obok znajduje się zapomniany magazyn fabryki "Książ", która niegdyś też miała swoje lata świetności. Odkrył go autor kanału Wyprawy Leona na YouTube. Część ręcznie robionej porcelany nadaje się do użycia, niestety pozostała jest potłuczona.

Od 1831 r. w Wałbrzychu działała fabryka porcelany "Krzysztof". Zbyt wysokie ceny gazu i inflacja doprowadziły jednak do tego, że trzeba było ją zamknąć i dokonać zwolnień grupowych. Aktualnie, wszyscy koneserzy tego rękodzieła wykupują w sklepie talerze, filiżanki i wazy na pamiątkę. A warto. Wałbrzyska porcelana trafiła bowiem nawet na stół prezydenta USA Baracka Obamy.

Zamknięcie zakładu "Krzysztof" to niewątpliwie koniec pewnej epoki. Jak się okazuje w Wałbrzychu nie było to jedyne miejsce produkujące porcelanę. Oprócz niej w latach 1985 - 2004 działała fabryka "Książ". Część hal została wyburzona, pozostała jednak nadal istnieje. Ich stan jest tragiczny i grozi zawaleniu. Co najciekawsze, nadal można znaleźć w ruinach wałbrzyską porcelanę. Część jest nadal ofoliowana i gotowa do wysyłki dla klientów, pozostała jest potłuczona i niszczeje.

ZOBACZCIE PONIŻEJ CAŁY FILMIK I POZNAJCIE HISTORIĘ WAŁBRZYSKIEJ PORCELANY:

Czytaj także: Fabryka porcelany "Krzysztof" w Wałbrzychu zamknięta przez inflację. Działała blisko 200 lat

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE