UFO w Karkonoszach? Te niezwykłe zdjęcia robią wrażenie!

i

Autor: www.facebook.com/KarkonoskiParkNarodowy/photos/pcb UFO w Karkonoszach? Te niezwykłe zdjęcia robią wrażenie!

UFO w Karkonoszach? Te niezwykłe zdjęcia robią wrażenie!

2021-06-25 14:07

Zielona, mała plamka, widoczna z daleka. Czy to UFO? Podczas długich letnich nocy można przez chwilę właśnie tak pomyśleć. Co wydziela tak magiczne światło? To niestety nie są przybysze z kosmosu. Są to tzw. iskrzyki, a do świecenia wykorzystują lucyferynę.

Na social media Karkonoskiego Parku Narodowego zawsze możemy znaleźć ciekawostki dotyczące świata przyrody i dzikich zwierząt. Tym razem pracownicy informują, że czas przesilenia letniego to doskonały moment na podziwianie iskrzyków Phausis splendidul, potocznie znanych bardziej jako świetliki.

"To nie UFO, a iskrzyki Phausis splendidula. Czas przesilenia letniego kojarzy się nam z tymi owadami. Do świecenia wykorzystują lucyferynę, substancję wydzielająca światło w zetknięciu z tlenem" - czytamy w poście udostępnionym przez KPN na Facebooku.

Świecące owady mogą sterować wydzielanym przez siebie światłem, włączać je i wyłączać przez oddychanie. Jak informują pracownicy KPN na swoim Facebooku, u iskrzyków obie płcie świecą widzialnym światłem, jednak tylko samce potrafią latać.

Ponadto, jak czytamy we wrzuconym poście KPN, w Polsce mamy trzy gatunki świetlikowatych. Jedyne latające, które potrafią wydzielać światło czyli iskrzyki, a także świetliki świętojańskie, gdzie widzialnym światłem świecą tylko bezskrzydłe samice i wreszcie świecuchy, które choć świecą, to prowadzą dość skryty tryb życia i ani samce ani samice nie latają.

Internauci szybko dostrzegli to ciekawe zjawisko na zdjęciach. A co ciekawe, wielu z nich widziało świetliki. 

"U nas były w lesie gdzie mieliśmy działkę, Całe drzewa świeciły. Działki spalili bezdomni i już tam nie chodzimy w nocy. Może ciągle tam są",

"U nas był ostatnio, codziennie siedzimy długo na tarasie",

"Przed chwilka jeden "robak świętojański "wleciał mi przez okno do pokoju" - czytamy pod postem. 

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl!

Raport z anteny 24.06, godz.10
Sonda
Polska. Czy kary za znęcanie się nad zwierzętami powinny być wyższe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE