To najpiękniejszy pałac w Polsce, a popada w ruinę. Musisz tam pojechać, zanim zniknie z mapy Polski [ZDJĘCIA]

2022-11-24 14:46
To najpiękniejszy pałac w Polsce, a popada w ruinę. Musisz tam pojechać, zanim zniknie z mapy Polski
Autor: Paweł Szałankiewicz To najpiękniejszy pałac w Polsce, a popada w ruinę. Musisz tam pojechać, zanim zniknie z mapy Polski

Pałac w Bożkowie to jeden z najpiękniejszych pałaców w Polsce, jeśli nie najpiękniejszy. Zabytkowy pałac zbudowany przez hrabiego von Magnisa w XVI wieku wciąż niszczeje. Obiekt jest wystawiony na sprzedaż a jego centa to 6,7 mln zł.

Pałac w Bożkowie: Piękny zabytek, który ciągle szuka właściciela

Prawdopodobnie na Dolnym Śląsku nie ma piękniejszego obiektu niż pałac, który znajduje się we wsi Bożków. Obiekt, który powstał w XVI wieku stoi po dziś dzień. Niestety, stoi i niszczeje i cały czas szuka nowego właściciela. Kilka miesięcy temu obiekt został wystawiony na sprzedaż za 6,7 mln zł, jednak do tej pory nikt się nie skusił na to, aby wyłożyć takie pieniądze. To też nie dziwi, bo choć Pałac w Bożkowie jest pięknie zachowany, to wymagałby ogromnych inwestycji, aby doprowadzić go do stanu świetności, a w dobie kryzysu mało kto zdecyduje się na tak potężny wydatek. 

Pałac w Bożkowie to perła dolnośląskiej architektury

Historia pałacu w Bożkowie sięga jeszcze XVI. majątek w Bożkowie znajdował się w posiadaniu rodziny von Raueck. Po wojnie czesko-palatynackiej posiadłość trafiła Caspara Jäschkem von Eisenhut, a następnie przeszła w ręce jezuitów, od których wykupił ją Johann Georg von Götzen, który rozbudował zamek. Po bezdzietnej śmierci ostatniego męskiego potomka tego rodu, majątek przeszedł w 1780 w ręce syna jednej z jego sióstr, hrabiego Antona Aleksandra von Magnisa. Obecny kształt pałacu to w dużej mierze jego zasługa, który przebudował go w latach 1787–1791. Od strony północnej w 1800 roku założono park ze sztucznymi ruinami z płytami nagrobnymi i tarczami herbowymi z XVI i XVII w. oraz leśniczówkę. W 1813 na górze Grodziszcze zbudowano wieżę widokową. Ostatnia przebudowa pałacu nastąpiła po jego wielkim pożarze w 1870 roku za hrabiego Wilhelma von Magnisa. 

W pierwszej połowie XX wieku przebudowano elewację na klasycystyczną. Po roku 1945 pałac w Bożkowie przeszedł na własność skarbu państwa (a od 1999 starostwa). Przez wiele lat mieściły się w nim różne szkoły agrotechniczne: od grudnia 1951 Ośrodek Szkoleniowy Kierowników Gospodarstw Rolnych, od 1956 Technikum Rolnicze i szkoła ogrodnicza, w latach 1998–2002 funkcjonujące pod nazwą Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Batalionów Chłopskich. Ostatni remont obiektu przeprowadzono w 1973 roku, a w latach 1975–1979 przeprowadzono zabiegi konserwatorskie w pomieszczeniach pierwszego piętra. 

Po przejęciu obiektu przez starostwo, pałac zaczął popadać w ruinę. W 2005 starosta kłodzki sprzedał pałac spółce Fenelon Group za 2,5 mln zł. W roku 2010 kupił go inwestor z Sobótki. Obecnie obiekt jest dopuszczony do zwiedzania, co nie zmienia faktu, że cały czas popada w ruinę. 

Pałac w Bożkowie gwiazdą polskich filmów. Był tu David Hasselhoff

Zabytkowy obiekt niejednokrotnie służył jako plan filmowy. Nakręcono tutaj m.in. Dreszcze, Legenda, Brigitte Bardot cudowna, Ciemno, prawie noc, Władcy przygód. Stąd do Oblivio.Obiekt odwiedził również David Hasselhoff, który kręcił tu kadry do filmu "Ze Network". 

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE