VR wirtualna rzeczywistość

i

Autor: pixabay.com

Technologia VR na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Studenci będą grali w gry!

2021-10-20 8:23

18 października na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu otwarto Centrum Symulacji Procesów Biznesowych. Jest to nowa inwestycja uczelni, która ma wymiar problemowy, a zarazem praktyczny. Czego nauczą się adepci Uniwersytetu? W jakie gry będą mogli zagrać? Przeczytajcie poniżej.

Nowy budynek Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu to krok milowy w kierunku nauki praktycznej w konkretnym zawodzie.  Studenci po wejściu do sali będą mogli zająć stanowiska komputerowe albo te obsługiwane za pomocą technologii VR (Virtualy Reality) i przenieść się właśnie do takiego świata. Projekt ten ma na celu pokazać praktyczne zadania i problemy np. kierownika wielkiej hali czy magazynu. 

- Jest to miejsce decyzji podejmowane przez gracza - menagera, kierownika - np. gra produkcyjna, która zaczyna się od tego, że manager musi przydzielić pracowników do poszczególnych operacji - biorąc pod uwagę kwalifikacje czy doświadczenia swoich pracowników. Jeżeli to zrobi dobrze to osiągnie dobre wyniki. Nie będzie dużo odpadów, wydajność procesów będzie wysoka. Po drodze gracz musi zmierzyć się np. z awariami maszyn. System generuje różne sytuacje losowe, które mają na celu przeciwstawić się realnym problemom - mówi kierownik Centrum Krzysztof Nowosielski. 

Platforma z której będzie korzystać uczelnia jest dostępna dla każdego pracownika i studenta. Mogą oni tworzyć gry pod swoje własne koncepcje, które następnie przygotowują firmy zewnętrzne. Jak podkreślają osoby odpowiedzialne za ten projekt, jest to też okazja na wyrównanie szans studentów ze zmierzeniem się z wiedzą zawodowo - codzienną.

- Celem naszej uczelni jest wysyłanie naszych studentów do praktyki i ścieranie ich umiejętności z realnymi problemami. To jest o tyle trudne, że musielibyśmy każdej osobie zagwarantować dostęp do tych samych firm i problemów, żeby można było mówić o pewnym standardzie kształcenia. My nie możemy tego zrobić inaczej niż sprowadzić te procesy i problemy do nas. Symulator ma stworzyć warunki tak jakbyśmy byli w przedsiębiorstwie, tak żebyśmy widzieli procesy logistyczne, produkcyjne, handlowe oraz usługowe i mogli pokazywać studentom realia - dodaje Nowosielski.

Super Raport 19.10 (Goście: prof. Leszek Balcerowicz - FOR oraz dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene - politolog, UW) Sedno Sprawy: Anna Michalska

Zajęcia w Centrum Symulacji Procesów Biznesowych rozpoczną się w ciągu kilku dni. Do dyspozycji studentów i wykładowców będzie 12 miejsc, w które wchodzą stanowiska komputerowe oraz specjalne pokoje do zmierzenia się z technologią VR. Całość obiektu pozwala nie tylko korzystać ale też obserwować poczynania innych z kamery gracza.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl!