Tak wygląda najbrzydsza żaba świata! Można ją oglądać we Wrocławiu [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-03-05 14:05

We wrocławskim zoo można już oglądać żaby z jeziora Titicaca. To nowy nabytek naszego ogrodu zoologicznego, ale do tej pory nie były dostępne dla zwiedzających. Musiały być pod specjalną obserwacją.

Żaby z jeziora Titicaca uznawane są za najbrzydsze żaby świata. Do Wrocławia żaby przyjechały w marcu ubiegłego roku. Trafiły wówczas do specjalnie przygotowanego, sterylnego pomieszczenia na zapleczu Terrarium w ogrodzie zoologicznym. W lipcu doczekano się pierwszych 50 kijanek, które po odchowie trafiły właśnie do akwarium dostępnym dla zwiedzających. Teraz jest ich już pond 400! Dla tych, które przyjechały do wrocławskiego zoo, zbudowano akwarium z chłodzoną non stop wodą, filtrem zewnętrznym i specjalnym oświetleniem. 

- Na początku marca 2019 roku, kiedy pokazywaliśmy dziennikarzom na zapleczu Terrarium nowy gatunek zapowiadałem, że wkrótce każdy będzie mógł zobaczyć ten cud natury na własne oczy. Przyznam, że nie sądziłem, że nastąpi to tak szybko. W niespełna rok po przybyciu do Zoo Wrocław mam przyjemność zaprezentować akwarium z żabami z Titicaca. Mam nadzieję, że dzięki hodowlom zachowawczym, takim jak ta, uda nam się w ogrodach zoologicznych uratować jak najwięcej zagrożonych gatunków – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Według Ratajszczaka to początek drogi do zbudowania bezpiecznej populacji tego gatunku w ogrodach zoologicznych, bo w naturze w zasadzie nie mają one szans na przetrwanie.

- Pierwszy przychówek zostanie u nas, ale już następne pojadą w świat – dodaje prezes zoo i zachęca do odwiedzin i obserwacji nowych mieszkańców.

Zagrożenie? Żaby na potencję

Żaby z jeziora Titicaca należą do gatunku skrajnie zagrożonego wyginięciem. W ostatnich 15 latach liczebność ich populacji spadła w naturze o 80 procent. Uważane są też za trudne w hodowli ze względu na biologię, wymagają specyficznych warunków życia, w tym utrzymanie temperatury wody w przedziale od 6 do 13 stopni Celsjusza. Dodatkowym wymogiem jest sterylność pod względem bakteryjnym czy wirusologicznym, żaby tego gatunku nie są odporne na mikro ustroje z naszego regionu świata. Hodowlę zachowawczą zainicjowało zoo w Denver i obecnie można ten gatunek spotkać w 20 ogrodach zoologicznych na świecie, gdzie żyje 494 osobników. Do Wrocławia przyjechało 15 sztuk w marcu 2019 r.

Ze względu na swoje całkiem spore rozmiary żaby z Titicaca to poszukiwany „towar” między innymi wśród miłośników żabich udek. Według szacunków każdego roku ginie w ten sposób 15 000 osobników, które trafiają na stoły Amerykanów, Brazylijczyków, Japończyków czy Francuzów. Ale to nie jedyne zagrożenie. Aż połowa z nich traktowana jest jako afrodyzjak - dodaje się je do koktajli „Rana y Maca”, a ten napój ma rzekomo podnosić wigor i potencję mężczyzn.

Dlaczego warto interesować się żabami? Oto kilka powodów


I chociaż gady i płazy wciąż cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż nasze ukochane czworonogi, to jednak jest kilka powodów, dla których warto bliżej poznać te zwierzęta.

  • Żaby potrafią wykonać skok,  stanowiący 30-krotność długości swojego ciała, co oznacza, że człowiek mógłby, bez rozbiegu, wykonać skok na odległość około 100 m! Niestety nie potrafią skakać w tył
  • Niektóre gatunki potrafią latać, a przynajmniej przemieszczać się w sposób przypominający lot. Robią tak dzięki powiększonej błonie między palcami
  • Każdego roku odkrywane są nowe gatunki żab, ostatnio opisane pochodzą z Afryki Południowej i obejmują dwa gatunki żab deszczowych, trzy górskie i kilka rzekotek
  • Największą żabą jest żaba Goliat (Conraua goliath) z Kamerunu i Gwinei Równikowej, która waży do 3 kg, a najmniejszą gatunek z rodziny wąskopyskowatych - Paedophryne amanuensis, pochodząca z Papui Nowej Gwinei i mierząca zaledwie 7 mm. Żaba ta uważana jest również za najmniejszego kręgowca na świecie
  • Choć piękno jest względne, za najładniejsze uważa się drzewołazy – kolorowe, prowadzące dzienni tryb życia, np. drzewołaz niebieski (Dendrobates tinctorius). Natomiast za „najbrzydsze” uważane są żaby bezjęzyczkowe jak żaba szponiasta (Xenopus laevis)
  • Żaby są uważane są za najstarsze kręgowce lądowe. Ichthyostega był gatunkiem płazów, który żył na Grenlandii 362 miliony lat temu

Akwarium z żabami z Titicaca znajdziecie na pierwszym piętrze terrarium, w sąsiedztwie motylarni.

Najbrzydsza żaba świata we Wrocławiu