Tajemnicza zagadka przyrodnicza w Karkonoszach. To galaretki z kosmosu! [ZDJĘCIA]

i

Autor: Aleksandra Fedorczuk/ screen: Facebook KPN

Tajemnicze zjawisko w Karkonoszach. Pojawiły się tam "galaretki z kosmosu!" [ZDJĘCIA]

2022-11-08 12:35

Karkonoski Park Narodowy opublikował w swoich mediach społecznościowych zdjęcia nietypowego zjawiska przyrodniczego. Mowa jest tutaj o galaretkach z kosmosu. To oczywiście potoczna nazwa, ale zasługuje na chwilę uwagi. Co to właściwie jest i skąd się wzięło? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta.

Galaretki z kosmos - to właśnie te nietypowe organizmy pojawiły się niedawno w Karkonoszach w rejonie Karpacza. Jak czytamy na Facebooku Karkonoskiego Parku Narodowego, nie wiadomo właściwie, czym są. Na pewno nie są to grzyby ani żadne inne znane organizmy.

"W 2015 roku duńska badaczka Marie Roland opisała, że jest to żabi lub ropuszy skrzek, który został wydalony przez drapieżniki, np. ptaki, po upolowaniu i zjedzeniu płazów. Niezłożony jeszcze skrzek napęczniał w żołądkach drapieżników, które go zwróciły. Skrzek normalnie pęcznieje w kontakcie z wodą, chroniąc złożone przez płazy jaja. Są też hipotezy, że to jakieś wydzieliny ślimaków. Trudno uznać sprawę za wyjaśnioną" - czytamy w poście KPN.

Internauci nie kryją zaskoczenia, że nadal nie wiadomo, czym są galaretki z kosmosu. W jednym z komentarzy pracownicy parku wyjaśnili, że była ona badana przez naukowców, ale nie wyjaśniło to jej pochodzenia. "Skład był badany już przez biologów. I niewiele na razie to dało. Na całym świecie... Są tam pojedyncze komórki, ale raczej jako zanieczyszczenia" - czytamy.

Swoją drogą ciekawe, że mamy XXI w. a przyrodnikom nadal nie udało się ostatecznie ustalić, czym są galaretki z kosmosu. A Wy jak myślicie, co to może być?

Czytaj także: Polacy na 11 listopada jadą w góry! Dolny Śląsk w czołówce najchętniej wybieranych kierunków

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE