Solpol zrównany z ziemią. Symbol lat 90. zniknął z mapy Wrocławia [ZDJĘCIA]

2022-09-28 11:23

Solpol, wybudowany na początku lat 90. ubiegłego wieku został rozebrany. Mimo sprzeciwu znanych architektów nie udało się go uratować. Symbol postmodernizmu we Wrocławiu zostanie zamieniony na budynek mieszkalny.

Zakończyła się rozbiórka znanego na całą Polskę wrocławskiego domu towarowego – Solpol. Ikona lat 90., symbol transformacji ustrojowej w Polsce został usunięty z tkanki miejskiej Wrocławia. W jego miejsce obecny właściciel nieruchomości – firma, której współzałożycielem jest miliarder z rodziny Kulczyków – postawi budynek mieszkalny z częścią usługową.

Solpol – Co powstanie na jego miejscu?

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia długo walczyła o wpisanie Solpolu do rejestru zabytków, co miało ochronić budynek przed rozbiórką. - Czekam na te komentarze gdy się ludzie zorientują podczas budowy że na miejsce Solpolu powstanie dużo większy kubaturowo obiekt, który zasadniczo zmieni perspektywę Świdnickiej w obu kierunkach. Inną kwestią jest to jaki będzie poziom tego co powstanie bo być może jeszcze się skończy zwykłym klockiem obłożonym plastikowym alucobondem... - komentował w 2021 r. pomysł rozbiórki Solpolu architekt Mikołaj Smoleński. Pojawiały się też głosy krytyki budynku, który nie pasował swoim wyglądem do otoczenia. Rozpoczętą w marcu 2022 r. rozbiórkę finalnie zakończono we wrześniu. Teraz przy ul. Świdnickiej Firma Noho Investment z Krakowa wybuduje apartamenty, z częścią usługową na parterze.

Spekulacje co do wyglądu nowego budynku opierają się na projektach deweloperskich z Krakowa – Dolne Młyny i Młyny Mogilska – oraz z Katowic – Nadgórników 14. Inwestycja Dolnych Młynów składa się m.in. z mieszkań, prywatnej sali kinowej, sali fitness, sauny i pokoju klubowego.

Historia Solpolu we Wrocławiu

Dom towarowy Solpol wybudowany został w latach 1992 – 1993 przy ulicy Świdnickiej we Wrocławiu. Styl architektoniczny w jakim został zbudowany to postmodernizm.

Od początku lat 90. na działce, na której powstał Solpol działały prowizoryczne parterowe budynki gastronomiczno-handlowe. W 1991 roku działkę kupił Zygmunt Solorz. Projekt nowego domu towarowego powstał w pracowni architektonicznej Studio Ar-5 prowadzonej przez Wojciecha Jarząbka.

Solpol otwarto 6 grudnia 1993 roku. Obiekt wyróżniał się nie tylko wyglądem. Mieszkańcy zwracali uwagę na jego nowoczesność na tle innych tego typu wrocławskich miejsc.

QUIZ: Afery w PRL-u. Tymi skandalami żyła cała Polska

Pytanie 1 z 10
Słynne uprowadzenie samolotu do Berlina Zachodniego przez kapitana Czesława Kudłka, który go pilotował, miało miejsce, ponieważ:
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE