Rząd łagodzi obostrzenia. Otwarte lasy i parki. Przed nami inna rzeczywistość!

2020-04-16 18:41
Koronawirus w Polsce
Autor: Pixabay.com

Rząd łagodzi obostrzenia? Czy galerie handlowe po 19 kwietnia będą czynne? Czy sektor usług odżyje? Na te pytania najprawdopodobniej już dzisiaj (16 kwietnia) uzyskamy odpowiedź. Premier Morawiecki ogłosi w czwartek wieczorem kolejne decyzje związane ze stopniowym odmrażaniem gospodarki. Szykuje nam się zupełnie inna rzeczywistość od tej, którą znaliśmy. Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego rozpocznie się o godz. 18.30. Informacje o zniesionych zakazach i łagodzeniu obostrzeń - NA ŻYWO.

Większość dotychczas ustalonych obostrzeń będzie obowiązywać do 19 kwietnia, a więc jeszcze kilka dni. Czy te ograniczenia zostaną przedłużone? Tego dowiemy się już jutro, 16 kwietnia, na konferencji prasowej. Na razie przedstawiciele rządu stopniowo przychylają się do tego, by zacząć powoli odmrażać gospodarkę. Minister Łukasz Szumowski powiedział, że jeśli gospodarka dalej będzie stała, to ludzie zaczną umierać na inne choroby, takie jak nowotwory, bo medycyna potrzebuje pieniędzy z budżetu, a tych po prostu teraz nie ma. 

Rząd łagodzi obostrzenia. Które zakazy przedłużone? Jakie ograniczenia?

- Możemy mówić o zasadzie 3I: izolacja, identyfikacja informatyzacja. Zalecamy pracę zdalną tam, gdzie jest to możliwe - mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Od 20 kwietnia stopniowo zdejmowane będą pewne obostrzenia:

 • otwarcie lasów i parków
 • złagodzone przepisy w handlu (w sklepach do 100 metrów można obsługiwać 4 osoby na jedną kasę)
 • 1 osoba na 15 metrów w kościołach

Rząd łagodzi obostrzenia. Nowe reguły

Pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia (m.in. pomiary temperatury). W dalszym ciągu konieczne jest również noszenie maseczek lub zakrywanie nosa i ust w inny sposób.

Do kiedy trzeba nosić maseczki?

- Maseczki trzeba będzie nosić do momentu, kiedy powstanie szczepionka na koronawirusa - odpowiedział na jedno z pytań dziennikarzy na konferencji prasowej minister Łukasz Szumowski.

Do kiedy obostrzenia rządu? Terminy

Kolejne ograniczenia będą zdejmowane stopniowo. Informacje na temat poszczególnych faz będą podawane raz na tydzień, a czasem raz na trzy tygodnie. Kolejne etapy mają dotyczyć: rzemiosła, handlu i usług. Przypomnijmy, do kiedy obowiązują poszczególne obostrzenia.

- Jedyną pewną datą jest data wynalezienia szczepionki. A szczepionki jeszcze nie ma, nie ma również leków - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Nie możemy pozwolić sobie na izolację na czas roku czy nawet dłużej. - Możliwość pójścia do parku daje nam pewien oddech, ale z tej możliwości korzystajcie państwo rozsądnie. To nie jest zachęta do wychodzenia z domu.

Decyzje o organizacji imprez masowych w najbliższym czasie na pewno nie zapadną. Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że w tym obszarze zakazy nie zostaną zniesione ani w drugim, ani w trzecim, ani nawet w czwartym etapie łagodzenia obostrzeń.


Koronawirus. Obostrzenia do 19 kwietnia 2020:

 • zamknięte siłownie i kluby fitness
 • zamknięte kluby
 • zamknięte kawiarnie i restauracje (sprzedaż wyłącznie na wynos)
 • zamknięte gabinety kosmetyczne, salony urody, salony fryzjerskie, studia tatuażu


Koronawirus. Obostrzenia do 26 kwietnia 2020:

 • zamknięte szkoły i uczelnie
 • wstrzymany międzynarodowy ruch lotniczy i kolejowy


Koronawirus. Obostrzenia do 3 maja 2020:

 • zamknięte granice


Koronawirus. Druga połowa czerwca 2020:

 • matury i egzaminy ósmoklasisty

Czy to oznacza, że od 20 kwietnia wszystko wróci do normy? Z pewnością nie. Rząd chce łagodzić obostrzenia etapowo, a dodatkowo konieczne będzie przestrzeganie odpowiednich warunków sanitarnych. Przypomnijmy, że od czwartku, 16 kwietnia, obowiązkowe jest zakrywanie nosa i ust. Można mieć maseczkę lub zakryć część twarzy apaszką lub szalikiem.

Posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE