Radarowe pomiary prędkości od lat funkcjonują m.in. w Trzebnicy. Teraz wyświetlacze pojawią się w całym powiecie

i

Autor: Paulina Haba Radarowe pomiary prędkości od lat funkcjonują m.in. w Trzebnicy. Teraz wyświetlacze pojawią się w całym powiecie

Radarowe pomiary prędkości na drogach powiatu trzebnickiego! To jedna z nowych inwestycji

2020-12-16 15:56

Nowe drogi i chodniki, przebudowa Domu Dziecka czy wprowadzenie radarowych pomiarów prędkości! To niektóre z inwestycji, które na przyszły rok zaplanowało Starostwo Powiatowe w Trzebnicy. Sprawdziliśmy jak będzie wyglądać budżet powiatu.

Plany powiatu są bardzo ambitne bo władze zaproponowały zrównoważony budżet na poziomie 96 mln zł, gdzie różnice między dochodami a wydatkami to zaledwie 64 tys. zł.

Z tej kwoty nieco ponad 12 mln zł będzie wydanych na inwestycje. Najważniejsze będą te drogowe, które mają być realizowane w każdej z gmin.

- W budżecie zaplanowaliśmy m.in.: drogę Czeszów-Złotów (gmina Zawonia), drogę w Rudzie Żmigrodzkiej oraz między Przedkowicami a Dobrosławicami (gmina Żmigród), przebudowę ul. Żmigrodzkiej w Prusicach (gmina Prusice), drogę w kierunku Lubnowa (gmina Oborniki Śląskie), ostatni etap drogi Marcinowo-Rzepatowice (gmina Trzebnica) oraz budowę chodnika w Szewcach (gmina Wisznia Mała) - wylicza wicestarosta Grzegorz Terebun.

Powiat rozpocznie też projekt montażu radarowych pomiarów prędkości na drogach, co ma wpłynąć na bezpieczeństwo mieszkańców całego powiatu.

- Statystyki pokazują, że w 80% przypadków kierowcy zwalniają, gdy widzą odczyt prędkości na wyświetlaczu stojącym przy drodze. Zastosowaliśmy to rozwiązanie na drodze Górowa-Skokowa, rozwiązanie sprawdza się i chcemy je rozszerzyć na cały powiat - dodaje wicestarosta.

Spośród inwestycji w infrastrukturę społeczną, największym wyzwaniem będzie przebudowa Domu Dziecka w Obornikach Śląskich i de facto podział jednostki na dwie mniejsze. Jest to związane z koniecznością dostosowania obiektu do przepisów, które zakładają, że w Domu Dziecka może być maksymalnie 14 podopiecznych. W ramach prac wykonane zostaną m.in. nowe klatki schodowe z odrębnymi wejściami dla obu grup dzieci, tak by sprostać przepisom.

Ważną częścią są też projekty edukacyjne realizowane w szkołach powiatowych.

- Starostwo realizuje projekty, które zakładają praktyczne formy nauczania poprzez staże, praktyki. Dla uczniów doradztwo zawodowo-edukacyjne, organizowanie zajęć pozalekcyjnych. Podniesienie kompetencji i kwalifikacji nauczycieli poprzez udział w kursach i szkoleniach specjalistycznych. Ponadto doposażenie pracowni komputerowych - wylicza starosta Małgorzata Matusiak.

Powiat trzebnicki realizuje w tej chwili cztery projekty edukacyjne o wartości 10 mln zł.

Posłuchaj: Plany inwestycyjne powiatu trzebnickiego na 2021 r.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE