Protest kobiet przeszedł przez Trzebnicę. Doszło do spięcia z obrońcami życia [POSŁUCHAJ]

2020-10-26 22:03
Kobiety miały ze sobą różne transparenty
Autor: Sebastian Stelmach Kobiety miały ze sobą różne transparenty

Trzebnickie kobiety wyszły na ulice. Zaprotestowały przeciwko zaostrzaniu ustawy antyaborcyjnej. Protest rozpoczął się przed trzebnicką bazyliką, skąd kilkaset osób ruszyło pod dom burmistrza Trzebnicy i dalej na Rynek, gdzie zakończono protest.

Chcemy mieć wybór!

Panie, z którymi rozmawiałem na miejscu podkreślały jedną rzecz - chcemy mieć wybór.

- Każda kobieta chciałaby mieć wybór, a nie żeby było jej coś narzucane - mówiła Ewa, która na protest przyszła ze swoją mamą.

- To jest moja córka i przychodzę tutaj właśnie w jej imieniu. Tu nie chodzi o to, kto jest za aborcją, a kto jest przeciw, tylko o to byśmy taki wybór miały - dodała pani Marta.

Spięcie z obrońcami życia

Na protestujące pod bazyliką kobiety czekali odmawiający różaniec mężczyźni. W pewnym momencie doszło do krótkiego spięcia między przedstawicielami obu grup.

Posłuchaj: Spięcie między uczestnikami protestu w Trzebnicy a modlącymi się mężczyznami

Modlitwa obrońców Życia

Kilka metrów od protestujących kobiet, przy bazylice stała grupa kilkunastu mężczyzn odmawiających różaniec. Co ich do tego skłoniło?

- Chciałem się pomodlić po prostu za protestujących oraz przypilnować mojego kościoła, żeby mieć pewność, że nie dzieją się tutaj żadne złe rzeczy - mówił pan Jan.

- Chciałem pokazać, że jestem za życiem. Dzieci nienarodzone mają prawo do życia i nikt w ich imieniu nie woła, żeby je ratować - dodaje pan Paweł.

Gdzie kolejne protesty?

Strajk Kobiet trwa nadal. Kolejna jego odsłona już w środę, gdy na ulice wyjdą mieszkanki Obornik Śląskich. Obornicki Strajk Kobiet rozpocznie się o godz. 16:30 na targowisku Mój Rynek.

Również w środę, drugi protest wyjdzie na ulice Milicza. Protestujący spotkają się na wspólny spacer o godz. 19:00 na milickim Rynku.

Posłuchaj: Protest kobiet w Trzebnicy
Strajk Kobiet we Wrocławiu.
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE