Protest

i

Autor: Jakub Husarz

Pracownicy DPSów wciąż walczą o podwyżki! Są komentarze ministerstwa i miasta

2022-06-24 7:49

"Sutryk do roboty za 3 tysiące złotych" - tak 23 czerwca brzmiały okrzyki protestujących pracowników DPSów przed Urzędem Miejskim we Wrocławiu. Najpierw zebrali się pod sukiennicami, by następnie udać się na Sesję Rady Miejskiej i domagać się na niej spełnienia warunków. O co dokładnie walczą? Jakie jest stanowisko miasta? O tym poniżej w artykule.

Wciąż trwa spór pracowników DPSów z władzami miasta. Wrocław to jedno z wielu miast gdzie pracownicy mają dość warunków zatrudnienia i oczekują poprawy. Apelują o podwyżkę 1000 zł brutto dla każdego pracownika oraz o zakup nowego (przede wszystkim sprawnego) sprzętu do obsługi podopiecznych. Swoje postulaty podpierają konkretnymi argumentami: dużą inflacją oraz zdecydowanie lepszą sytuacją osób zatrudnionych w szpitalach na tym samym stanowisku.

- Walczymy między innymi o godne płace i premie 10% za małą ilość pracowników. Sprzętu specjalistycznego nie ma albo jest zepsuty. Na naprawę czeka się z godziny na godzinę a trwa to kilka dni czy tygodni. W momencie gdy dochodzi np. do uszkodzenia łóżka kąpielowego to leżący mieszkańcy DPSu nie mogą korzystać z kąpieli bo zwyczajnie nie jesteśmy w stanie ich wykąpać - Agnieszka Konosz - Olszewska, przedstawicielka Związków Zawodowych.

Władze miasta temat ten jednak zbywają. Zdecydowanie przerzucają odpowiedzialność tego problemu na rząd i są zdania, że jest to sytuacja, którą należy rozwiązać krajowo i to właśnie od tego uzależniony jest sukces pracowników DPSu. A co na to ministerstwo?

- Jesteśmy już na etapie porozumienia z Ministerstwem Zdrowia odnośnie finansowania pielęgniarek, pracujących w DPS. Ustawa jest na etapie wpisu do rejestru pracy rządu. Zdajemy sobie sprawę, że dysproporcje między płacami pielęgniarek w DPS, a pielęgniarkami, które od 1 lipca dostaną podwyżki, to poważny problem. Ten temat zostanie rozwiązany - powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej podczas Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Mateusz Gamrot przed pierwszą walką wieczoru w UFC: To wielkie wyróżnienie!

Podczas wizyty pracowników DPSu na Sesji Rady Miasta rządzący zaprosili 5-ciu reprezentantów związków zawodowych do rozmowy. Omówiono z nimi działania oraz przedstawiono im stanowisko miasta, że podwyżki i zmiany są uzależnione od decyzji ogólnopolskich.

Pracownicy DPSu rządają jednak jak najszybszych ruchów ze strony władz lokalnych oraz krajowych. Tłumaczą, że ważne są dla nich konieczne zmiany a nie to czy ustalone to będzie we Wrocławiu czy w Warszawie. Zapowiedzieli także, że nie odpuszczą i będą protestować do momentu kiedy ich postulaty nie zostaną spełnione.

Przypomnijmy, że Miejskie Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu, które jest jednostką Urzędu Miejskiego Wrocławia, zatrudnia łącznie ponad 500 pracowników w 12 domach pomocy. Pod opieką mają 800 osób - które z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności potrzebują często całodobowego wsparcia.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!