Powstał robot do walki z koronawirusem! Będzie pracował w szpitalach i fabrykach [ZDJĘCIA]

2020-08-04 10:47

We Wrocławiu powstał robot do walki z niebezpiecznymi drobnoustrojami i wirusami. Wśród zagrożeń, które ma eliminować, jest koronawirus SARS-CoV-2.

Inżynierowie z wrocławskiej firmy ControlTec skonstruowali innowacyjnego robota do szybkiego, skutecznego i bezpiecznego likwidowania niebezpiecznych drobnoustrojów. Robot już pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej, gdzie przebywają pacjenci zakażeni koronawirusem, ale - jak twierdzą twórcy - może być z powodzeniem wykorzystywany także w innych placówkach medycznych, fabrykach, hotelach, centrach handlowych lub biurach.

Innowacyjny robot mobilny szybko i skutecznie usuwa zarazki, rozpoznaje m.in. koronawirusa SARS-CoV-2. 

- Zareagowaliśmy na pilną potrzebę, którą stworzyła pandemia. Wykorzystaliśmy przy tym naszą techniczną wiedzę i doświadczenie. Zrobiliśmy to, aby pomóc służbie zdrowia w walce z koronawirusem, ale nasz robot może przysłużyć się wielu innym instytucjom oraz firmom – mówi Grzegorz Góral, wiceprezes i założyciel firmy ControlTec.

Według przedstawicieli ControlTec jest to lepsze rozwiązanie niż np. lampy UV-C, bowiem używanie stacjonarnych urządzeń UV-C, takich jak wolnostojące lampy, jest niebezpieczne dla personelu z uwagi na konieczność przebywania w tzw. strefie brudnej oraz narażanie się na światło ultrafioletowe. 

– W trakcie rozmowy z głównym epidemiologiem ze szpitala zakaźnego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu ustaliliśmy, że szpitalowi do dezynfekowania pomieszczeń przydałby się mobilny i zdalnie obsługiwany robot wyposażony w lampy UV-C – wspomina Grzegorz Góral. – Wcześniej konstruowaliśmy innego robota, do fabryki silników dużego koncernu samochodowego. Wirus przerwał ten projekt. Postanowiliśmy więc pomóc w walce z COVID i niejako wyrównać rachunki z wirusem.

Zobacz zdjęcia robota

Robota skonstruował pięcioosobowy zespół, a prace nad nim trwały dwa miesiące. Po fazie testów technicznych na Politechnice Wrocławskiej i badań mikrobiologicznych w Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii PORT we Wrocławiu, autonomiczny Robot UV-C ControlTec jest gotowy do pracy. Uzyskał wszystkie wymagane atesty i pozwolenia. Szpitalny robot na Koszarowej dezynfekuje pomieszczenia i korytarze w dziale diagnostyki obrazowej. 

– Ze względu na to, iż wykonujemy badania obrazowe pacjentów z COVID-19, w sposób oczywisty podnosi poziom bezpieczeństwa naszej pracy, a urządzenie pracuje zdalnie w czasie wolnym od pracy z pacjentami. Daje nam możliwość łatwego i szybkiego odkażenia powierzchni, aparatury i pomieszczeń. Robot sprawdza się bez zarzutu, jest według nas bardzo skuteczny – ocenia Magdalena Śliwińska, specjalista Radiologii i Diagnostyki Obrazowej i kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego.

Wrocławski szpital jako pierwsza placówka medyczna w Polsce wykorzystuje takiego robota. Maszyna w ciągu godziny jest w stanie uporać się z dezynfekcją nawet 5 pokoi o wielkości 40 m kw. Robot nie wymaga ciągłej obsługi, potrafi zapamiętać mapy i trasy przejazdu.

Tak wygląda SOR podczas pandemii koronawirusa