Niedzielny protest we Wrocławiu rozwiązany przez policję. Kto sprząta wieszaki i plakaty? POSŁUCHAJ

2020-10-25 22:06
protest wrocław
Autor: Patrycja Nawrocka

Niedzielny protest we Wrocławiu rozwiązany przez policję. Od piątku Ostrów Tumski odwiedzają tłumy. Bynajmniej nie ze względów turystycznych. Teren Kurii stał się głównym obiektem protestów związanych z zakazem aborcji. W niedzielę zjawiło się na spacerze kilkaset osób. Przez megafon mundurowi poinformowali, że zgromadzenie jest nielegalne.

W piątek zablokowali miasto, w sobotę spacerowali z wieszakami na Ostrowie Tumskim, a w niedzielę przynieśli transparenty pod kościoły. Tak wrocławianie protestowali w weekend przeciwko decyzji Trybunału w sprawie prawie całkowitemu zakazowi aborcji. W ramach akcji "Słowo na niedzielę" przez cały dzień protestujący odwiedzali różne kościoły we Wrocławiu z takimi hasłami jak np. "Jeśli trafimy do piekła, weźmiemy was ze sobą”.

W Świdnicy jedna osoba została nawet za to zatrzymana. Po 16-latkę przyjechał pod kościół radiowóz, ponieważ, według księdza, zakłócała mszę. Nastolatka przebywa już w domu, ale trwają czynności w kierunku ukarania jej - poinformowała nas Magdalena Ząbek, rzeczniczka świdnickiej policji.

Posłuchaj co mówili protestujący pod katedrą we Wrocławiu:

Niedziela we Wrocławiu zakończyła się dwoma zgromadzeniami: na Ostrowie Tumskim i w rynku. Ok. godz 19.00 spacerujący tłum na Ostrowie liczył kilkaset osób, głównie byli to studenci. Policja zatrzymała na chwilę jednego z protestujących mężczyzn i wprowadziła go do radiowozu.

- Była sytuacja, że kogoś wzięli do samochodu na chwilę, ale staliśmy tak długo, póki go nie wypuścili. Policjanci zachowali się w porządku w tej kwestii, powiedzieli nam, że go zaraz wypuszczą i tak zrobili. Spisali go chyba po prostu - relacjonowała nam Alicja, studentka z Wrocławia.

Na miejscu była reporterka radia ESKA, która zaobserwowała, że wieszaki i plakaty zostały sprzątnięte z Ostrowa Tumskiego zaraz po proteście przez 8 mężczyzn w kominiarkach, którzy zwracali się agresywnie do protestujących. Najpierw przegonili młodzież, która zostawiła transparent pod pomnikiem, wykrzykując obraźliwe dla kobiet hasła, a później idąc w stronę mostu Tumskiego zbierali pozostawione przez manifestujących wieszaki i wyrzucali je do śmietników.

W poniedziałek w całej Polsce odbędą się kolejne protesty. We Wrocławiu akcja "blokada" rozpocznie się o godz. 17.00 w rynku.

Posłuchaj co działo się w niedzielę na proteście we Wrocławiu:
Biedroń dyskutuje z policją
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE