Najdziwniejsza roślina świata pojawiła się w Polsce. Jest tak brzydka, że aż piękna! [ZDJĘCIA]

2022-06-17 11:21
Najdziwniejsza roślina świata pojawiła się w Polsce. Jest tak brzydka, że aż piękna! [ZDJĘCIA]
Autor: pixabay/ screen: www.facebook.com/OgrodBotanicznyUWr/photos Najdziwniejsza roślina świata pojawiła się w Polsce. Jest tak brzydka, że aż piękna! [ZDJĘCIA]

Najdziwniejsza roślina świata pojawiła się niedawno w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Na razie jest mała i niepozorna, a najbardziej istotne jest to, aby przyjęła się w nowym miejscu. Żyć bowiem może nawet kilkaset lat. Pracownicy ogrodu pochwalili się tym faktem na swoich social mediach. Co to za roślina? Sprawdźcie poniżej.

Welwiczja przedziwna (Welwitschia mirabilis) - to właśnie ta roślina pojawiła się w Polsce. Pielęgnować będzie ją teraz Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Uznawana jest za jedną z najbardziej niezwykłych na świecie. Jest to gatunek pustynny, należący do monotypowej rodziny welwiczjowate. Występuje w Namibii i Angolii i jest endemitem. Welwiczja jest dwupienna, przez całe życie wytwarza tylko dwa liście. Ma krótki, bardzo wolno rosnący, pień i palowy system korzeniowy. Liście welwiczji mogą żyć nawet kilkaset lat, roślina nigdy ich nie zrzuca.

Na razie udało się zdobyć wyłącznie młode rośliny, a także nasiona. Aktualnie, w jednej z odbudowywanych szklarni jest przygotowane specjalne stanowisko z ogrzewanym podłożem, doświetlaniem, tak by zapewnić jej jak najlepsze warunki rozwoju.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego posiadał już welwiczję w swoich zbiorach. Nigdy jednak nie była uprawiana we właściwych warunkach, bo nie spełniały tego wymogu ich szklarnie. Roślina nie miała szans przetrwać. Teraz w nowo wyremontowanych szklarniach znajdzie dla siebie właściwe stanowisko. 

SPRAWDŹCIE PONIŻEJ, JAK WYGLĄDA OKAZ Z OGRODU BOTANICZNEGO W BERLINIE:

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE