Martwe ryby w Odrze. Substancja silnie utleniająca możliwą przyczyną stanu wody w rzece

i

Autor: JAROSLAW JAKUBCZAK/POLSKA PRESS/Polska Press/East News Martwe ryby w Odrze. Substancja silnie utleniająca możliwą przyczyną stanu wody w rzece

Martwe ryby w Odrze. Substancja silnie utleniająca możliwą przyczyną stanu wody w rzece

2022-08-10 17:15

Zwiększona liczba śniętych ryb wystąpiła na kanale Odry w miejscowości Oława. Informację tę jako pierwszy podał Polski Związek Wędkarski. Kontrola wszczęta przez dolnośląski oddział Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska nie potwierdziła odtlenienia wody w rzece. "W rzece stwierdzono natomiast wysoki poziom tlenu, czego przyczyną może być substancja o właściwościach silnie utleniających" - potwierdziła podczas środowej konferencji prasowej zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magdalena Gosk.

Martwe ryby w Odrze

Zaraz po otrzymaniu informacji o śniętych rybach w Odrze pod Wrocławiem, dolnośląski WIOŚ wszczął kontrolę. Podczas wizji terenowej, inspektorzy rozpoznali śnięte ryby na Odrze. W 3 punktach (rz. Odra poniżej Jazu Lipki, rz. Odry na wysokości miejscowości Oława i rz. Odra na wysokości m. Lany), pobrane zostały próbki do szczegółowych badań.

Jak czytamy w środowym komunikacie GIOŚ, nie została potwierdzona tzw. przyducha, czyli odtlenienie wody w rzece. Stwierdzono natomiast wysoki poziom tlenu, odbiegający od typowych stężeń tlenu w okresie letnim. Wysokie temperatury, niski stan wody oraz brak rozkwitu w wodzie może wskazywać na jego nienaturalne pochodzenie.

Substancja silnie utleniająca możliwą przyczyną stanu wody w Odrze

Na środowej konferencji prasowej, zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska została zapytana o możliwą przyczynę takie stanu rzeki.

"Można przypuszczać, że jest to substancja, która wywołuje takie działania jest substancją silnie utleniającą - powiedziała dziennikarzom Magdalena Gosk.

Inspektorat Ochrony Środowiska złożył zawiadomienie do prokuratury

Główny Inspektor Ochrony Środowiska polecił w związku z zaistniałą sytuacją przeprowadzenie szczegółowych badań oraz współpracę wojewódzkich inspekcji. Badania prowadzi Centralne Laboratoria Badawcze GIOŚ. Główny Inspektor koordynuje działania, odbywają się odprawy z udziałem wojewódzkich inspektorów, przedstawicieli Regionalnych Wydziałów Monitoringu Środowiska oraz Centralnego Laboratorium Badawczego. Intensywnie szukane są ewentualne przyczyny (zrzutów) oraz rozpoczęto typowanie podmiotów, które mogłyby skazić wodę.

9 sierpnia br. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu złożył do Prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Wody Polskie apelują o niekąpanie się w Odrze

W opublikowanym w środę komunikacie Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zwrócił się do mieszkańców nadodrzańskich miejscowości oraz turystów z apelem o niewchodzenie i niekąpanie się w rzece. "Apel dotyczy zarówno ludzi, jak i psów pod opieką ich właścicieli. Do czasu wyjaśnienia przyczyn obserwowanego obecnie zjawiska oraz zlokalizowania źródła, za co odpowiadają inne organy i instytucje, nie zaleca się również łowienia ryb w Odrze oraz przygotowywania z nich posiłków" – napisano w komunikacie.

Bydgoscy wodniacy patrolują kąpieliska

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl