Kurator apeluje do rodziców: Huraoptymizm? To nie koniec pandemii!

2020-09-14 13:06
Kurator apeluje do rodziców: Huraoptymizm? To nie koniec pandemii!
Autor: Pixabay.com Kurator apeluje do rodziców: Huraoptymizm? To nie koniec pandemii!

Dolnośląski kurator oświaty napisał list do rodziców dzieci, które zaczęły dopiero co uczęszczać do szkoły. Pisze w nim, że na razie szkół, które musiały przejść na nauczanie zdalne, jest bardzo mało. Mimo to przestrzega przed huraoptymizmem.

Wróciliśmy do nauczania stacjonarnego, które jest bardziej efektywne, służy uspołecznieniu dzieci i młodzieży, zabezpiecza przed negatywnymi skutkami długotrwałej izolacji

- czytamy w liście.

To, że sytuacja jest pod kontrolą i prawie  sto procent jednostek oświatowych pracuje stacjonarnie, nie może skłaniać do popadania w euforię i huraoptymizm. Walka z koronawirusem będzie trwała przez najbliższe miesiące, zaś sezon jesienno-zimowy tradycyjnie obfitujący w przeziębienia i zachorowania na grypę może przynieść także przyrost zakażeń koronawirusem, a tym samym wzrost liczby jednostek oświatowych objętych nauczaniem hybrydowym bądź zdalnym. Zapewniam, że działania osób oraz instytucji odpowiedzialnych za zdrowie i bezpieczeństwo w szkołach, przedszkolach i placówkach będą szybkie i adekwatne do sytuacji. Bardzo proszę o zrozumienie dla rygorów sanitarnych i zasad wprowadzonych przez dyrektorów w szkołach, przedszkolach i placówkach. Proszę, abyście Państwo je respektowali, a do ich przestrzegania i stosowania motywowali swoje pociechy. Proszę o konsekwencję i wytrwałość w stosowaniu się do zasad sanitarnych (w szczególności częste mycie i dezynfekowanie rąk; zachowywanie dystansu tam, gdzie jest to możliwe; noszenie maseczek i przyłbic, tam gdzie jest to zalecane). Bezcenna i niezbędna jest odpowiedzialność za siebie i innych (gdy jestem chory - kontaktuję się telefonicznie z lekarzem, nie idę do pracy; kiedy mam dziecko chore - kontaktuję się telefonicznie z lekarzem, nie wysyłam dziecka do przedszkola, szkoły, placówki)

- dodaje kurator Roman Kowalczyk.

Do tej pory nauka zdalna odbywa się w 4 szkołach, a nauczanie hybrydowe wprowadzono w 8 placówkach. Łącznie na Dolnym Śląsku jest 2759 szkół.

Lista szkół i przedszkoli, które zawiesiły funkcjonowanie stacjonarne:

 • Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy oraz Niepubliczna Szkoła Specjalna w Piszkowicach w powiecie kłodzkim. Zajęcia są tutaj zawieszone do 17 września. Zakażonych koronawirusem jest 7 dzieci oraz kilku nauczycieli.
 • Dolnośląski Zespół Szkół Medyczno-Sportowych w Świdnicy. Nauczanie hybrydowe dotyczy tu tylko Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy. Podczas mistrzostw Europy we Francji w kolarstwie szosowym stwierdzono zakażenie covid-19 u jednego z zawodników, a kontakt z nim mogli mieć uczniowie szkoły.
 • Dolnośląski Zespół Szkół Specjalnych Przyszpitalnych w Wałbrzychu. Zawieszenie dotyczy zajęć dydaktycznych dla dzieci na oddziale pediatrii.
 • Przedszkole Specjalne w Specjalnych Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wąsoszu w powiecie górowskim. Tryb zdalny został tu wprowadzony do 30 września w związku z wprowadzonymi pracami w zakresie zabezpieczenia przeciwpożarowego.
 • Szkoła podstawowa nr 10 w Jeleniej Górze. Zawieszenie zajęć dotyczy jednej klasy pierwszej w terminie do 14 września w związku z wykryciem koronawirusa u jednego z uczniów. Cała klasa została poddana kwarantannie.
 • Zespół Szkół Politechnicznych “Energetyk” w Wałbrzychu. Zajęcia zostały zawieszone tutaj w dwóch klasach technikum do 18 września.
 • Przedszkole w Zespole Szkół we Wieniu w powiecie lwóweckim. Do 14 września zamknięty został oddział zamiejscowy przedszkola w Pilchowicach. U jednego z dzieci stwierdzone obecność koronawirusa.
 • Gminne Przedszkole nr 2 w Trzebnicy. Zawieszenie zajęć dotyczy jednej grupy, w której zdiagnozowano koronawirusa u jednego z dzieci.
 • Szkoła Podstawowa nr 5 w Strzelinie. Jednak uczennica klasy IV ma pozytywny wynik badania na CIVID-19. Cała klasa wraz z rodzicami została objęta kwarantanną. od 11 września rozpocznie się zdalne nauczanie w tej klasie. Ponadto dwóch uczniów tej szkoły czeka na wynik badania.
 • Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 5 w Wałbrzychu. Zdalne nauczanie od 15 września zostanie tu wprowadzone dla jednego zespołu klasowego, w związku ze zgłoszeniem zachorowania u jednego z rodziców.
 • Przedszkole nr 5 w Bogatyni w powiecie zgorzeleckim. 2 nauczycielki zostały objęte kwarantanną.
Bezpieczna szkoła. Koronaporadnik "Będzie dobrze" Adama Federa odc. 38
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE