Korea to nie tylko k-pop i dobre kosmetyki. Tym razem pomoże zdiagnozować serca w Polsce

2022-11-24 6:48
Korea to nie tylko k-pop i dobre kosmetyki. Tym razem pomoże zdiagnozować serca na Dolnym Śląsku
Autor: Aleksandra Fedorczuk

W środę w Seulu delegacja z Dolnego Śląska podpisała list intencyjny z firmą ATsens z Korei Południowej w sprawie dostawy długoterminowych holterów EKG. - Takie urządzenia w Polsce pojawią się po raz pierwszy. Dzięki nim, pacjent wraz z lekarzem będą mogli stale kontrolować, a także wykrywać zaburzenia takie jak arytmia czy inne choroby serca - mówi Marcin Lerner, wiceprezes wrocławskiego Dolmedu.

W środę w Seulu władze województwa dolnośląskiego z wiceprezesem Dolmedu Marcinem Lernerem wraz z koreańską firmą z firmą ATsens pod przewodnictwem ambasadora RP Piotrem Ostaszewskim, podpisali list intencyjny w sprawie dostawy długoterminowych holterów EKG. Może być to wielki przełom i swoboda zarówno dla polskich lekarzy, jak i pacjentów. Urządzenia te są bowiem bardzo wygodne w użyciu i przyczyniają się do wykrywania chorób serca.

- Holtery EKG są bardzo małe w porównaniu do innych urządzeń i za pomocą specjalnej elektrody, mocowane w sposób nieinwazyjny na górnej części klatki piersiowej - mówi Marcin Lerner, wiceprezes Dolnośląskiego Centrum Medycznego Dolmed. - Dodatkowo nie wymagają ładowania, są wodoodporne i nie posiadają kabli, które bardzo często są zrywane, gdy pacjent się porusza, np. podczas snu, co z kolei może przyczynić się do zakłócenia obrazu diagnostycznego.

AT-Patch obecnie jest wykorzystywane w licznych szpitalach koreańskich. Holtery zaczynają cieszyć się już popularnością chociażby w Wielkiej Brytanii. Ponadto, rozwiązanie uzyskało certyfikację produktu Unii Europejskiej jako urządzenie klasy medycznej 2A. Może bez problemu mieć zastosowanie w warunkach szpitalnych. 1 grudnia będą prezentowane na konferencji w Jakuszycach.

- Takie urządzenia w Polsce pojawią się po raz pierwszy. Dzięki nim, pacjent wraz z lekarzem będą mogli stale kontrolować, a także wykrywać zaburzenia takie jak: arytmia czy inne choroby serca - mówi Marcin Lerner, wiceprezes wrocławskiego Dolmedu. - Wszystko dlatego, że holter EKG zapewnia pomiar w trybie ciągłym przez 14 dni. Dane z badania są zapisywane lokalnie i zgrywane po zakończeniu badania.

- Mamy około 18 rodzajów arytmii serca. Szczególnie trzy mają wpływ na pogarszanie się stanu zdrowia pacjentów. Dzięki holterowi jesteśmy w stanie je precyzyjnie kontrolować. Urządzenie jest małoinwazyjne, można w nim wziąć prysznic, nie utrudnia codziennego funkcjonowania - mówi Jong Ook Jeong, prezes firmy ATsens. - Urządzenia take pojawiały się juz, natomiast nasze jest najmniejsze i najlżejsze ze wszystkich. Na rynku koreańskim pojawiliśmy się 2019 r., jesteśmy także w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Grecji.

Koszt jednego holtera EKG wynosi od 65-85 dolarów.

Misja Seul. Dolny Śląsk robi biznes w Korei Południowej

Korea Południowa to już ostatnia destynacja w ramach programu "Going Global - Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza". To cykl misji i wydarzeń realizowanych przez Wydział Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Tym razem 12 mikro, małych i średnich przedsiębiorców pojechało do Seulu w poszukiwaniu nowych rynków zbytu i nawiązaniu międzynarodowej współpracy na Półwyspie Koreańskim. Wcześniej delegacje odwiedziły m.in. Tokio, Miami czy Dubaj. 

W ramach wyjazdu odbywają się liczne spotkania, m.in. z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, Koreańskim Stowarzyszeniem Importerów KOIMA czy przedstawicielami firm z kilku branż. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. 

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE