Studenci i studentki

i

Autor: pixabay.com Studenci i studentki

Koniec wyborów na rektora Uniwersytetu Wrocławskiego. Znamy zwycięzcę

2022-06-07 12:33

Fizyk prof. Robert Olkiewicz został wybrany nowym rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego. W wyborach startowało pięciu kandydatów, w tym poprzedni rektor prof. Przemysław Wiszewski, któremu mandat wygasił minister nauki i edukacji prof. Przemysław Czarnek.

Rzecznik uczelni dr Katarzyna Uczkiewicz poinformowała, że w poniedziałek Uniwersyteckie Kolegium Elektorów wybrało nowego rektora Uniwersytetu Wrocławskiego. Nowym rektorem został fizyk, prof. dr hab. Robert Olkiewicz.

9 marca 2022 roku decyzją ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka wygaszony został mandat rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Przemysława Wiszewskiego. Decyzja ta miała związek z wnioskiem przewodniczących związków zawodowych działających na uczelni. Związkowcy wskazywali, że w 2020 r. rektor zrealizował bez zgody rady uczelni trzy umowy, za które otrzymał wynagrodzenie.

W wyborach na urząd rektora Uniwersytetu Wrocławskiego na kadencję 2020-2024 kandydowali: prof. dr hab. Gościwit Malinowski, zastępca dyrektora Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych na Wydziale Filologicznym; dr hab. Patrycja Matusz, prorektor UWr ds. projektów i relacji międzynarodowych; prof. dr hab. Robert Olkiewicz, dyrektor Instytutu Fizyki Teoretycznej; prof. dr hab. Robert Wieczorek, z-ca dyrektora Kolegium Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych oraz były rektor UWr. prof. dr hab. Przemysław Wiszewski z Instytutu Historycznego.

Prof. Robert Olkiewicz to fizyk, specjalizujący się w metodach matematycznych fizyki, podstawach matematycznych modeli statystycznych oraz układach kwantowych otwartych; nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Wrocławskim.

Urodził w 1962 roku we Wrocławiu. Po egzaminie maturalnym w 1982 roku podjął studia fizyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, które ukończył z wyróżnieniem w 1987 roku. Tytuł doktora uzyskał w 1992 roku. W 2004 roku otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego, a cztery lata później profesora zwyczajnego.

W latach 2001–2005 kierował Zakładem Metod Matematycznych w Instytucie Fizyki Teoretycznej UWr, w kadencji 2005–2008 był dyrektorem tego instytutu, a od 2008 do 2012 roku dziekanem Wydziału Fizyki i Astronomii UWr

Quiz. Przed czy po? Ważne wydarzenia w Polsce i na świecie. Masz tylko 50 procent szans na właściwą odpowiedź!

Pytanie 1 z 15
Pierwsza restauracja McDonald's w Polsce powstała...

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!