Dolny Śląsk. Mandaty posypały się z... drona

2021-05-11 13:35
Dron / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Autor: Pixabay Dron / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej relacji Rawicz - Strzegom z drogą powiatową relacji Postolice - Budziszów Mały policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego komendy wojewódzkiej we Wrocławiu oraz komendy powiatowej w Jaworze prowadzili działania z użyciem drona. W ciągu dwóch godzin służby funkcjonariusze zarejestrowali łącznie 14 wykroczeń. Kierowcy, którzy naruszyli przepisy ruchu drogowego zostali ukarani.

Do arsenału narzędzi wykorzystywanych w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach Dolnego Śląska, poprzez egzekwowanie od uczestników ruchu drogowego stosowania się do obowiązujących przepisów, dołączył właśnie dron, w który zostali wyposażeni policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. W ubiegłym tygodniu, w godzinach od 15.00 do 17.00 na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej relacji Rawicz - Strzegom z drogą powiatową relacji Postolice - Budziszów Mały, z powietrza mundurowi obserwowali zachowania kierujących i natychmiast reagowali w przypadku niestosowania się do przepisów ruchu drogowego. Dzięki kamerze wysokiej rozdzielczości, która jest jednym z elementów drona, funkcjonariusze nawet z dużej odległości mogli dostrzec niebezpieczne sytuacje na drodze, by następnie ukarać osoby odpowiedzialne za ich spowodowanie.

Dron wyłapał 14 wykroczeń na drodze

W ciągu dwóch godzin funkcjonariusze ujawnili łącznie 14 wykroczeń. Zdecydowana większość, bo aż 10 polegała na niezastosowaniu się przez kierujących do znaku B-20 „STOP”, natomiast 1 osoba zbagatelizowała znak P-4 „linia podwójna ciągła”. Ponadto, policjanci ukarali jednego kierującego oraz 3 pasażerów za podróżowanie bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Mundurowi nałożyli łącznie 14 mandatów oraz zatrzymali jeden dowód rejestracyjny.

Jak podkreśla podkom. Wojciech Jabłoński, nmiejsce kontroli nie było przypadkowe. Na tym skrzyżowaniu bardzo często dochodzi do kolizji i wypadków drogowych, a przyczyną jest niestosowanie się przez kierujących do znaku STOP i nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Od początku roku w tym miejscu doszło już do kilku kolizji i jednego wypadku śmiertelnego. 23 kwietnia br., w wyniku nie ustąpienia pierwszeństwa przejazdu, na miejscu zginęła 54-letnia kobieta, a dwie ranne osoby zostały przetransportowane do szpitala.

Były to pierwsze takie działania na terenie powiatu jaworskiego. Ich celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drodze oraz uzmysłowienie kierującym potrzebę stosowania się do przepisów. Takie akcje na pewno będą kontynuowane w przyszłości.

Dolny Śląsk. Mandaty posypały się z... drona
Autor: Materiały prasowe Dolnośląskiej Policji Dolny Śląsk. Mandaty posypały się z... drona
Raport z anteny 11.05, godz.10

Gwara policyjna. Czy dogadałbyś się z policją? Sprawdź!

Pytanie 1 z 14
"Czekolada" w slangu policyjnym to:
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE