Dolnośląskie. Areszt dla ośmiu zatrzymanych po zamieszkach przed komendą policji w Lubinie

2021-08-12 12:40
areszt
Autor: pixabay.com

Sąd uwzględnił wniosek prokuratury i zastosował tymczasowy areszt wobec ośmiu zatrzymanych po niedzielnych zamieszkach pod Komendą Powiatową Policji w Lubinie. 48 osób usłyszało już zarzuty m.in. udziału w nielegalnym zgromadzeniu - poinformowała w czwartek PAP prokuratura.

Niedzielna manifestacja miała związek ze śmiercią 34-latka, po interwencji policji w Lubinie. Przed komendą zebrało się kilkaset osób. Protestujący chcieli w ten sposób sprzeciwić się brutalnemu zachowaniu policji podczas interwencji. Początkowo spokojne zgromadzenie przerodziło się w kilkugodzinne zamieszki. Niektórzy uczestnicy protestu rzucali w stronę policjantów i budynku komendy kamieniami, cegłami, butelkami, czy koktajlami Mołotowa. Podpalano kontenery na śmieci, próbowano także podpalić drzwi wejściowe do komendy. Wobec protestujących policja użyła m.in. gazu łzawiącego, armatki wodnej i broni gładkolufowej. Poszkodowanych zostało 6 funkcjonariuszy.

Po zamieszkach zatrzymane zostały 62 osoby, z czego trzy po przesłuchaniu zostały zwolnione.

- 48 osobom zostały przedstawione zarzuty popełnienia przestępstwa polegającego na udziale w nielegalnym zbiegowisku. Wobec tych osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu uczestniczenia w zbiegowiskach i zakazu opuszczania kraju - poinformował w czwartek PAP zastępca Prokuratora Okręgowego w Legnicy prok. Arkadiusz Kulik.

W stosunku do ośmiu osób prokuratura skierowała do sądu wniosek o tymczasowy areszt.

- Poczynione ustalenia wskazują, że były to osoby najbardziej agresywne w czasie zajść, rzucające kamieniami, koktajlami Mołotowa, dopuszczające się czynnych napaści na funkcjonariuszy policji. Co najmniej jednej osobie postawione zostały też zarzuty narażenia innych osób na niebezpieczeństwo – tłumaczył prokurator.

Jak dodał, Sąd Rejonowy w Lubinie uwzględnił wnioski prokuratury i zastosował tymczasowy areszty wobec wszystkich ośmiu osób na okres od dwóch do trzech miesięcy.

Sonda
Czy Warszawa jest bezpiecznym miastem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE